Řecko obdrželo to, co New York Times nedávno popsal jako „soupeřící prodejní nabídky“ od dvou navrhovaných plynovodů. Jeden návrh pocházel z Ruska, kde Kreml touží využít horečného vyjednávání mezi Aténami a věřiteli, aby postoupil vpřed s energetickými a geopolitickými zájmy Moskvy. Moskva doufá, že si v podstatě koupí účast Atén na plynovodu Turecký proud, o kterém připomínáme, že Rusku umožní obejít Bulharsko, když protáhne plyn Tureckem, pak Řeckem Srbskem a Maďarskem přímo do rakouského centrálního uzlu.


(Řecké volby možností)

N ěkteří v posledních několika měsících naznačovali, že Aténám by se mohlo umožnit zajistit si něco z jejich potenciálního zisku z plynovodu dopředu, což by Řecku poskytlo něco z tolik potřebného prostoru na oddych v těch sériích dusivých vyjednávání s Trojkou. To by se docela hodilo Vladimiru Putinovi, jelikož by mu to umožnilo vyřešit ‚problém‘ s Jižním proudem spolu i se zajištěním řecko-ruské ekonomické a energetické aliance zrovna, když Evropa debatuje, jak postupovat dál ohledně konfliktu na Ukrajině. Evropa za svou stranu odpověděla podáním protimonopolních obvinění vůči Gazpromu.

K US návrhu patří projekt Jižního plynového koridoru zaměřený na „zlepšení diverzity energetických dodávek EU“ – jinými slovy je to pokus o vytržení se z pevného úchopu Gazpromu. Tento koridor v podstatě EU pomůže čerpat kaspický plyn přes série propojovacích plynovodů vedoucích z Ázerbájdžánu do Itálie.


(US schválený projekt plynovodu)

Počátkem minulého měsíce se sešel s řeckým ministrem zahraničí Nikosem Kotziou emisar US ministerstva zahraničí Amos Hochstein, aby dal Řecku nabídku a řekl mu, že účast na Jižním plynovém koridoru této zemi pomůže učinit ji opět atraktivní pro investory

(Hochstein a Kotzia v květnu)

Vypadá to, že Moskva mohla předložit lepší prodejní nabídku (nebo to bylo možná faktem, že Rusko u Atén lobbovalo agresivněji), protože Řecko je nachystáno v červnu podepsat za svou část plynovodu Turecký proud memorandum o porozumění.

Více od RT:

[quote align="center" color="#999999"]

Řecko plánuje podepsat dokument o politické podpoře projektu Tureckého proudu Gazpromu na Mezinárodním ekonomickém fóru v červnu v St. Petěrburgu, oznámil v pondělí jeho ministr energetiky. Tato země plánuje investovat do jeho stavby 2 miliardy $.

Memorandum o politické podpoře tohoto projektu plynovodu bude připraveno do 18.-20. června, kdy v ruském St. Petěrburgu proběhne Mezinárodní ekonomické fórum (SPIEF-2015), oznámil v pondělí řecký ministr energetiky Pnagitis Lafazanis…

Řecká část plynovodu, který povede ruský plyn z turecké hranice, bude stát asi 2 miliardy $, řekl Lafazanis v interview s kanálem Rossiya 24. Ministr řekl, že řecká státní společnost se bude tohoto projektu účastnit s dodatkem, že to budí „velký zájem“ mnoha společností toužících se stavby a budoucího provozu plynovodu zúčastnit…

Nový plynovod, který Gazprom plánuje postavit z Turecka na hranice s Řeckem, bude součástí projektu Turecký proud zaměřeného na dodávky ruského plynu do Evropy bez účasti Ukrajiny. Rusko má v úmyslu do roku 2019 úplně dodávky přes Ukrajinu ukončit. EU by postavila plynovody vedoucí dále z Řecka. [/quote]

Podle Lafazanise si Západem podporovaný návrh s Tureckým proudem nekonkurují a Řecko, pokud to půjde, se zúčastní obou iniciativ.

Od řeckého dopisovatele:

[quote align="center" color="#999999"]

„Nepovažujeme je za rivaly. Naopak, myslíme si, že obojí přispěje k energetickým dodávkám do evropských zemí. Proto je divné, když ruský projekt budí v US a u Evropské unie obavy a pochybnosti. My se nepodvolíme zájmům a přáním žádné třetí země. Řecko není ničí majetek. Postupujeme na základě zájmů našeho lidu a našich národních zájmů. Tato země se musí stát rozvojovým uzlem dodávek energie do Evropy.“ [/quote]

US a Evropa samozřejmě takto situaci nevidí, jak to naznačil následující citát z US velvyslanectví v Aténách:

[quote align="center" color="#999999"]

Spojeným státům dělá starosti, že řecké úvahy o prodloužení plynovodu „Turecký proud“ přes Řecko nezvýší energetickou diverzifikaci a mohly by vzbudit obavy orgánů EU pro ochranu hospodářské soutěže, a nejsou pro řecké energetické potřeby dlouhodobým řešením. [/quote]

Mezi Řeckem a Západem v podstatě právě došlo k ošklivému rozchodu a Západ nemá chuť se dívat, jak Řecko v dohledné budoucnosti randí s někým jiným, a tak doufá, že nad ním bude moci uplatňovat nějaký druh po-rozchodového panovačného paternalismu, aby zajistil, že se Atény nebudou moci postarat samy o sebe, když žijí v tom světě zabydleném samými anti-NATO supy kroužícími kolem něj už skoro šest měsíců. Řecko je však připraveno udělat si to posvém.

Nebo jako to formuloval Vladimir Putin:

[quote align="center" color="#999999"]

„Jen proto, že Řecko zabředlo do dluhů, to ještě neznamená, že má svázané ruce a nohy, a že nemá žádnou nezávislou zahraniční politiku.“ [/quote]


[quote align="center" color="#999999"]

  • Vážení a milí čtenáři, děkujeme, že podporujete činnost nezávislého magazínu Vědomí
  • [/quote]

    Překlad: Miroslav Pavlíček

    Zdroj: zerohedge.com