Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZe světaPřelidnění a nadměrná konzumace. Silné fotografie krajiny otevírají oči

Sociální sítě

Reklama

Přelidnění a nadměrná konzumace. Silné fotografie krajiny otevírají oči

Nedávno jsme kdesi viděli street art dílo, které říkalo moudro: "Nebojuj za svou zemi, bojuj za svou planetu."

I když to některé může odradit, že se jedná o příliš zobecněnou radu, každý bude souhlasit, že na tom něco je.

Zejména, když se díváme na fotografie, jako jsou tyto. Silné záběry bez slova dokumentují přelidnění planety, nadměrnou konzumaci a nadměrné využívání přírodních zdrojů. Kruté a určitě i nesmírně smutné pohledy, ale nemůžeme zapomínat, že jde o realitu, která se dotýká každého z nás.

 

Vlny lidstva. Rozlehlé Mexico City se rozpíná napříč krajinou, budovy nahradili každý kousek přirozeného prostředí. (Foto: Pablo Lopez Luz)

Letecký pohled na katastrofální požár z roku 2010 v Deepwater Horizon, po ropné katastrofě v Mexickém zálivu. (Foto: Daniel Beltrami)

Výkrm. Průmyslová živočišná výroba v Brazílii. (Foto: Peter Beltrami)

Obchodní dům South City Mall v indickém městě Kalkata. Konzumní kultura se šíří globálně. (Foto: Brett Cole)

Skleníky pěstují skleníky. Až tam, kam jen lidské oko dohlédne, celou zemi ve španělské Almerii pokrývají skleníky. (Foto: Yann Arthus Bertrand)

Čistý řez v Britské Kolumbii. Někdy se také nazývá jako Brazílie severu - když se díváme na těžbu dřeva na ostrově Vancouver, je jasné, že Kanada nebyla příliš ohleduplná ke svým původním lesem. (Foto: Garth Lentz)

Vlna odpadu. Indonéský surfař Dede Surinaya jezdí na vlně plné smetí v indonéské zátoce na Jávě, což je nejhustěji obydlený ostrov na světě. (Foto: Zak Noyle)

Obdélníkové pole. Žádný prostor pro přírodu, celá země v této části Číny se věnuje rostlinné výrobě. (Foto: Google Earth / 2014 Digital Globe)

Krávy a kouř. Ground zero ve válce proti přírodě - dobytek se pase mezi hořící džunglí Amazonského pralesa v Brazílii. (Foto: Daniel Beltrami)

Ropné vrty. Jak můžeme vidět na Kern River v Kalifornii, vrstvení ropných polí je dalším příznakem ekologického překročení. (Foto: Mark Gamba / Corbis)

Mrtvý pták. Na atolu Midway, daleko od center světového obchodu, albatros uhynul v důsledku toho, že snědl příliš mnoho plastu. Jeho tělo se rozkládá na pláži - na tomto odlehlém ostrově je to běžný pohled. (Foto: Chris Jordan)

Slumy na svahu. Obyvatelé slumových oblastí v Port-au-Prince na ostrově Haiti, čelí těžkým životním podmínkám. Jde o nejchudší zemi západní polokoule. (Foto: Google Earth / 2014 Digital Globe)

Odlesňování. Průmyslově lesnictví ničí veřejnou půdu v národním parku Willamette National Forest v Oregonu. (Foto: Daniel Dancer)

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit. Nemáte účet? Zaregistrujte se.

Komentáře   

+6 # Redakce 2015-04-07 07:27
Vážení čtenáři, pokud se chcete účastnit slušné diskuze, přihlašte/zareg istrujte se prosím vpravo nahoře - černá lišta / klikem na "PŘIHLÁŠENÍ". Děkujeme za pochopení.
+8 # Quercus 2015-04-07 20:10
Snímky takhle zrasované přírody můžete vidět i u nás. Stačí vyjet na Šumavu, bursíkovci a zločinci z Hnutí Duha a tam zplundrovali tisíce hektarů lesa, a ještě jim zmanipulovaná veřejnost tleská a státní aparát jim za to zaplatil. Štědře zaplatil. Možná by nám všem vyrazilo dech, kdyby někdo dokázal vyčíslit miliardy, o které stát přišel na znehodnocené dřevní hmotě a kolik miliard do toho ekoterorismu ještě nalil. O ekologickém dopadu nemluvě.....
+15 # Aladur Beqa 2015-04-07 21:03
Pohled na mrtvé stromy je jistě frustrující, ale nic není mrtvé, jak se může zdát. Mrtvé dřevo je pro nový les hnojivo, aby se mohl obnovit. Ale to jistě dobře víte a jistě vás tato skutečnost naštve, když ji uslyšíte už po xté.
To co se stalo na Šumavě je především důsledek toho, že tam v minulosti velkoplošně vysázeli nepůvodní druh - smrkové monokultury. Smrk jak se lze dočíst, existuje v "monokultuře" pouze ve výškách nad cca 1100 m.n.m - tedy tam, kde pro ostatní stromy už nejsou dobré podmínky. Jinak, když si prostudujete lesní vegetační stupně, tak je vždy ve "směsi" - bukem, jedlemi. A protože na Šumave (a nejen tam) jsou buky a jedle v drtivé menšině, děje se tam to, co se děje. Kůrovec jakožto škůdce (ve skutečnosti žádný škůdce neexistuje, je to jen lidský výmysl - příroda sama o sobě nezná škůdce) sežral a stále požírá zdravý les. Ano bohužel je to pravda. A protože tento škůdce napáchal tolik škod, měli by se lidé poučit, a napravit nyní chyby našich předchůdců a nasadit do lesních vegetačních stupňů to, co tam má skutečně růst.
I přirozené zmlazení je dle mého svým způsobem špatné, protože pokud tam vyrostou opět smrčky, tak tam bude opět smrk a hrozí v budoucnu opět další kalamita.
Ano, naše a několik dalších generací z lesů zničených kůrovcem bude mít pramálo peněz, ale ruku na srdce - hlavní peníze z toho nebude mít ve skutečnosti obyčejný člověk, ale opět ti nahoře... Obrovské ztraty na lesích nejsou ani tak ztráty občanů ČR, ale předevím jejich majitelů, kteří jakožto stát neumí s penězi stejně hospodařit a soukromníci se s občany o své peníze nedělí...
+92 # VlastimilChlup 2015-04-07 07:58
Toto by se mělo ukazovat ve zprávách místo Ukrajiny
+43 # ascharad 2015-04-07 11:04
Myslíš místo lživých Laudrovin z Ukrajiny, rozhodně je to aktuálnější než když na NOVĚ ukazují, jak se nosorožcovi nebo slonici narodilo v zoologické zahradě děťátko, Borhyová pláče štěstím a Rey jí přizvukuje , nebo už s tím přestali? Neviděl jsem ČT nebo NOVU tři roky...
+29 # 3.14čovinka 2015-04-07 15:32
a když jsem tu nedávno psal, že Země je přelidněná, že na ČR by se hodilo tak 2-3M obyvatel, tak jsem dostal celkově hluboké záporné hodnocení. včil jak vám tu ukazujou obrázky, tak pláčete a pomlouváte(vlas tní ničemný život?).
Četl jsem tu jen málo osobních příkladů, že někdo změnil vlastní styl....

Osobně jsem redukoval konzum na mynimum. Nejde o to žít jak pralidi. Ale oblečení nenosím značkové. Pokud se proděraví, tak ho užívám na zrahradě a pak se využije třeba jako hadra na utření mokra třeba. Určitě to neletí hned do koše.
Tím ušetřím hromadu peněz, které nepotřebuju vydělat. Tím redukuju cestu do zaměstnání.
Mobil a elektroniku neobměnuji, dokud funguje. Pak si tedy koupím zase něco fajného. Nicméně opět redukuju cestu do zaměstnání.
Jídlo kupuju s rozvahou. Co zbyde dávám na hnůj. Nekupuju substráty a redukuju cestu do roboty.
Chlast, ciga, drogy nechávám výrobním strojům at si dají po šichtě. Redukovalem cestu do roboty.
Zateplil jsem dům a redukuju cestu do roboty(průměrné náklady na topení jsou ročně cca 3500kč - to mí dá úřad práce na dávkách)
Prodal jsem auto, jezdím na kole i na nákupy(i větší s batohem) a redukuju cestu doroboty. Vlastně už ani robit nemusím.... Ti z vás, kteří ještě věří, že si v práci vyděláte "miliony" na svůj konzum, mi ten zbytek zacvakáte na dávkách. Babu šukám každý den jak jsem odpočatý. A s děckama si hrajeme s babou příležitostně celý den(nemyslím sexuálně :D ) TAk nashle při dalším podobném článku, snad už budete ve většině protikonzumně zařízeni.
+5 # Piovarči 2015-04-08 09:01
Sú to horory celá táto zbláznená zdegenerovaná a vyšinutá civilizácia fungujúca len na peniazoch a ziskoch. Je to dôkaz toho že je to choré až patologické to večné pachtenie sa za ziskami na úkor všetkého a všetkých. Tento skazonosný a smrtiaci systém treba, zastaviť, poraziť a odmanévrovať na smetisko dejín. Ľudstvo musí začať využívať obnoviteľné zdroje, voľné a lacné zdroje energie a primerane prerozdeľovať bohatstvo inak je to koniec tejto civilizácie. Kto však teraz porazí nadnárodné monopoly? Zákon? Keď oni tvrdia že ten kto má moc že len ten je zákon?
aragonit9.blogspot.sk/.../...
aragonit9.blogspot.sk/.../...
0 # marisa 2017-09-11 21:26
je mi 40 deti nemam, jsme s manželem vegani, oblečení jen tolik co unosime, zeleninu a ovoce jen z ekofarem.mame obytne auto a rano se probouzime pod nebem, jsme minimalisti a porad je, co delat lip.vsichni nejsou jenom kecalove..
+37 # kojak 2015-04-07 08:47
Ty plasty jsou časovaná bomba... Může to systematicky zlikvidovat celou mořskou přímořskou faunu. A dost špatně se to uklízí. S tím si neporadí ani Obamovi vládci :-D
+32 # ascharad 2015-04-07 10:11
Sám jsem viděl pet láhve v Atlantiku několik desítek kilometrů od břehů Afriky na cestách k ostrovům v Guinejském zálivu , strašné, nekupuji pet láhve, zde pomůže buď zákaz výroby, nebo bojkot prodeje, nějaké třídění je k ničemu, kdo neviděl hnijící hory odpadků na vlastní oči a necítil ten neuvěřitelný zápach rozkladu, neuvěří.
+27 # Vladimír57 2015-04-07 10:42
Plastové obaly, láhve, sáčky, tašky. Je takový problém tento byznys zakázat, určitě není ale chybí vůle, přesněji řečeno, výrobci by přišli o kšeft a zodpovědní o všimné a prebendy. Veškerá zodpovědnost za znečistění planety plasty leží na vládach. Taktéž kácení lesů a mnoho jiných zrůdnosti, které jsou naopak vládami podporované. Všechny žvásty o omezení jsou jen zbytečné plky, pro oblbnutí obecenstva. Je to hnus, špína a lži.
+24 # Vitoslav 2015-04-07 12:08
Vláda nemá nejmenší šanci proti transkorporacim . Je to pouze na nás všech. Každý z nás za to může nebo si myslíte, že by např. balenou vodu prodávali, kdyby ji nikdo nekupoval?
+5 # Piovarči 2015-04-08 14:25
Tak to skúste nekupovať ja to nekupujem a nepomáha to preto že väčšina to kupovať bude. Skrátka je to biznis ktorý nikto nezastaví iba vládne nariadenie zákazu balenia do pen, alebo treba tie Pen fľaše aspoň vykupovať ako to robia v Chorvátsku a tam bordel s pen flaší neexistuje. Sú ľudia čo sa tam dobre živia ich zberom po turistoch a zarobia si lepšie ako našinec pri lopate. Už to tu raz chceli zaviesť ale vzbúrili sa proti tomu podnikatelia a sme v začarovanom kruhu hrabivosti a zisku
+2 # Vladimír57 2015-04-08 21:29
Jestliže by vláda vládla pro lidi a taktéž tvořila zákony ke prospěchu všech, ne opačně, viz současný stav, tak by se nadnárodní monopoly mohly postavit na hlavu a zákon by platil !
+12 # Vitoslav 2015-04-07 12:17
Vláda nemá nejmenší šanci proti transkorporacim . Je to pouze na nás všech. Každý z nás za to může nebo si myslíte, že by např. balenou vodu prodávali, kdyby ji nikdo nekupoval?
Legendární vše říkající věta: Dejte mi moc nad penězi a nemusím se starat o to, kdo tvoří právo.“Nebo-li, je jim jedno, kdo je zrovna u vlády. S podpisem dráhy Rotchild.
+4 # 3.14čovinka 2015-04-07 15:39
příteli, nejde o to, že si někdo koupí butelku s pitím. Sám si jich koupím tak 10? do roka. Ale všimni si toho čísla. A veškerý plast hodím do Plastu. A bo v obci platíme za popelnice méně jak onu pětistovku, tka věřím, že to někdo zužitkuje tuto surovinu. Někdo kdo to obci zaplatí. A ten to do moře nevysype. Čili potíž není s tím plastem, ale s bytosma, které to pohazují po krajině. Kdysi jsem to taky dělal.... Ale přinejmenším 12let si dycky s bandou po sobě po grilovačce v přírodě uklidíme i plíšek od piva(kdo ho pije). A mimo toto jsem za tu dobu, kdy mne kamarád okouzlil s touto elegancí si po sobě venku uklidit, nevyhodil ani papírek(papír ale tolik není zátěž). Nemějme tedy blbý pocit z plastové láhve ve své dlani. Dokud ji neodhodí.

A navíc se dá několikrát použít znovu(dokud se nerozpraská, pak už cosi vylučuje(PET) )
+16 # Mr.Luwin 2015-04-07 16:15
Planeta Země bez problému uživí mnohem více lidí, jen se musí změnit hospodářství,zr ušit nenažraný kapitalismus a začít s osvětou,že jsou lidé na planetě zemi pro duchovní růst. Lidstvo se má rozvíjet do světla ne do temnoty, myslím si,že většina lidí si to tak přeje. Jen jim furt nedochází,že se musí zbavit vládnoucích parazitů
+7 # 3.14čovinka 2015-04-07 17:11
dám ti trochu zapravdu, ale musím taky ještě přidat. Nejde o to, kolik planeta uživí. Jestli chceš, aby tu byla hustota jak v Singapuru, nebo Honkongu, tak potěškoště....

A podumej nad tímto. Nezřeknou se upřímně chtíče po konzumu, dokud se ho nenabaží. Dokud na něho neměli, tak ho odsuzovali(ze závisti). A jak si začali vydělávat, tak najednou to bylo auto s plnou nádrží... A ti superbohatí určitě nebudou podporovat lidstvo proti sobě. Oni žijou z blbosti chudých, resp.těch co právě došli ke Konzumu....
Štastný ten, kdo toto pochopí třeba mezi 20 a 30ti lety. Štěstí za každého i po 40tce. Ale tito se už bojí smrti a vidí, že je vše marné... ale i tak dobře
+2 # Piovarči 2015-04-08 14:57
Luvin má pravdu ale čovinka ako píšeš ty takto to nepôjde. Som starý horal a nikdy nič neodhodím okolo seba ale nepomáha to. Sú veci ktoré bude treba dať zákonom aby sa ľudia niečo naučili a vychovali aj k tomu poriadku. Konzum nech je triezvi a odpad nech má nejakú cenu a miesto kde ho za tú cenu vykúpia a potom sa odpady nebudú nikde ponevierať. Dá sa to zariadiť ale musí to byť direktívne a systémové. Nechať všetko riadiť chtíčom a konzumom je šialenstvo, a jeho výsledok práve vidíme okolo seba. Tí čo na tom stavajú svoj bezohľadný biznis budú samozrejme všetkou silou svojich peňazí proti.. Školstvo sa musí v zásade zmeniť a malo by vyučovať aj niečo také ako etiku zdravodedu a niečo o harmonickom rozvoji osobnosti
+16 # Vitoslav 2015-04-07 17:39
Však myslíme totéž. Každý by měl začít u sebe. Jinak souhlasím.
A mimochodem, stačí aby jeden ze sta se začal chovat k přírodě slušné, tak to bude mít pozitivní dopad na těch 99 lidí. Máme prostě na okolí obrovský vliv, ať už pozitivní nebo negativní.
+6 # Vítězslav Crha 2015-04-07 19:18
Dost často si prohlížím čistotu toků českých řek,říček a potoků.Mohu Vás uklidnit alespoň v tomto.Situace v tomto mém pozorování se během pár let výrazně zlepšila.Zlepši la se i situace černých skládek o nichž jsem věděl.Mnohé zmizely.Občas se ale najde pytel s odpadem od idiota,který si zaslouží ukopnout prdel.Tyto případy jsou.Spíše se rozmáhají nálezy upytlačených zvířat,kterým chybí pouze končetiny a u srnců trofeje.To si musí ale vyříkat pytláci mezi sebou na výroční schůzi mysliveckého sdružení.To běžní občané nedělají.Jinak si myslím,že tříděním odpadů naše zem jenom získala a je to moc dobře.Tak v tomto směru naše ČR palec nahoru.Abych jenom nenadával na bordelismus.
+3 # Quercus 2015-04-07 20:55
Že se najde pytlák i mezi myslivci, o tom není pochyb. Myslivosti se věnuji asi tak od chvíle, kdy jsem se naučil chodit, a oficiálně od chvíle, kdy mi to zákon dovolil, takže vím, že se i mezi myslivci najde pytlák, ale že by někdo z nich srnci pouze uřízl běhy a hlavu, tak to pardon, pane Crho,ale to musíte hledat jinde. Když pytlačí řadový myslivec, tak kus uklidí beze zbytku, aby zahladil stopy a neupozorňoval na nějakou nekalou činnost, ale když je to takováhle prasečina, tak je to vždycky pytlačisko v pravém slova smyslu, tohle právě dělají ti vaši "běžní občané". Už jsem řešil dost takových případů, abych věděl, o čem píšu.....
+3 # r.m. 2015-04-07 22:17
1/nás nepřibývá
2/kdyby měli aspoň takový systém průmyslu a odpadů, tohle by nebylo vidět
3/že je to problém distribuce bohatství a zdrojů po planetě i vespolečnosti se dávno ví
Nač ten bombastickej titulek?
+1 # Věra N. 2015-05-21 12:09
Místo té fotografie z Mexika (vlny lidstva) by mohlo být každé jiné město i vesnice na týhle planetě, že?
Takže jak z toho ven?
PŘESTAŇTE DĚLAT DĚTI!!! :-)
Možná to teď někteří poberou jako rasismus, ale to je jejich problém - hádejte, kdo se nejvíc množí? Které země mají nejvíce lidí? Jaké země mají nejvíce odpadu? Jací lidé neradi kolem sebe uklízí svůj odpad a nevadí jim žít v odpadcích na ulici jen tak poházených..už máte odpověď?
Takže ať si každý sáhne do svého vědomí a uklidí si před vlastním prahem (a to doslova), ať si zajistí jedno, nejvýš dvě děti..atd.

Když to každý udělá, bude na zemi čisto a bude nás akorát.
A politika a ekonomika mě absolutně nezajímá. :-)
0 # Věra N. 2015-05-21 12:10
oprava: svědomí.. ne vědomí :-)
0 # Věra N. 2015-05-21 12:16
U nás by se mohli zamyslet nad sebou ti, kteří si pletou příkopy podél silnic s odpadkovým košem. Kolikrát, když jsem šla pěšky nebo jela na kole, tak mě předjelo auto a za jízdy z okýnka někdo vyhodil PET lahev nebo plechovku, kelímek z automatu atd. V příkopech je opravdu "nakakáno".

Takže vy "vyhazovači", přitahujete si k sobě fakt zajímavé zážitky, přečtěte si něco o Zákonu přitažlivosti.

Top of Page

Copyright 2017 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás