Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZe světaIslandská revoluce - návod pro zadluženou Evropu

Sociální sítě

Reklama

https://www.AUTOdoc.CZ

Islandská revoluce - návod pro zadluženou Evropu

Finanční krize na Islandu v roce 2008 a následný státní bankrot vedly k zásadním změnám v politickém uspořádání této ostrovní země. Demonstranti si vynutili rezignaci pravicové vlády, kterou vinili z toho, že zemi přivedla do propasti. Islanďané odmítli platit dluhy, které způsobili politici a bankéři, pohnali před soud premiéra a v předčasných volbách kompletně změnili politickou reprezentaci země. V jedinečném procesu přímé demokracie sami občané zpracovali návrh nové ústavy. Zní to jako pohádka v českých poměrech neuskutečnitelná?

Sporadické protesty začaly na Islandu již v říjnu 2008, ale teprve během ledna 2009 přerostly v pouliční bouře a výtržnosti. Až dva tisíce lidí se střetlo v Reykjavíku před budovou Althingu s policií, která proti nim použila obušky a slzný plyn, což se stalo vůbec poprvé od roku 1949, kdy se demonstrovalo proti vstupu do NATO.

Demonstranti bušili do hrnců, troubili na vuvuzely, házeli dýmovnice a vysklili několik oken parlamentu, aby přerušili proslov konzervativního premiéra Geira Haardeho. Rachot pánví a hrnců způsobil, že se pro události na Islandu vžilo označení „kuchyňská revoluce“. Premiérovo auto bylo zasaženo sněhovými koulemi, vajíčky a plechovkami. Třítisícový dav, požadující jeho demisi, obklopil vládní budovy. I přes ohlášení předčasných voleb na konec dubna 2009 a oznámení premiéra, že ze zdravotních důvodů odejde z politiky, občané dále plnili ulice, požadujíce jeho okamžitou demisi. Haarde pod tlakem rezignoval a předal moc opoziční Sociálně demokratické alianci, která 1. února vytvořila se Zelenou levicí překlenovací menšinový kabinet, jenž zemi dovedl k volbám. Premiérkou se stala někdejší ministryně sociálních věcí Jóhanna Sigurðardóttir, vůbec první lesbická předsedkyně vlády na světě.

Volby se konaly 25. dubna 2009 a potvrdily legitimitu přechodné vlády, neboť zvítězily levicové strany, které získaly poprvé od vyhlášení nezávislosti v roce 1944 parlamentní většinu. Sociálně demokratická aliance obdržela 29,8 % hlasů a Zelená levice 21,7 %, což jim zajistilo majoritu v 63členném Althingu. Posílila i centristicko-agrární Pokroková strana se 14,8 % a do parlamentu se probojovalo se 7,2 % Občanské hnutí, jež vzniklo během lednových protestů. Naopak propadla posledních osmnáct let vládnoucí konzervativní Strana nezávislosti expremiéra Haardeho, jež se ziskem 23,7 % ztratila třetinu voličů. Liberální strana se 2,2 % zcela vypadla z parlamentu. Islanďané si vybojovali zákon o obecném referendu a ve dvou plebiscitech odmítli záchranu bank a splacení zahraničního dluhu. Přiměli vládu, aby vyšetřila, kdo byl zodpovědný za zavlečení ostrova do krize, jež vyústila bankrotem. Velké banky byly znárodněny a několik top manažerů a bankéřů zatčeno. Expremiér Haarde stanul před zvláštním tribunálem Landsdómur, svolaným poprvé od svého založení v roce 1905. Na podzim roku 2009 se začala z lidového podnětu prostřednictvím občanských shromáždění připravovat nová ústava. Kabinet navrhl vytvoření národní ústavodárné rady, jejíž členové byli náhodně losováni. Novou lidovou ústavu následně schválil parlament.

Levicovou koalicí však zmítají spory v řadě významných otázek, včetně vstupu do EU, které je nejvíce polarizujícím tématem islandské politiky. Zatímco sociální demokracie prosazuje rychlý vstup do EU včetně přijetí eura, Zelení to odmítají ve shodě se zbytkem politického spektra a prezidentem republiky. Prezident Grímsson věří, že národní zájmy budou nejlépe ochráněny mimo EU ve spolupráci se severskými zeměmi, USA, Ruskem a Čínou. Přes rozdílný pohled na mnohé otázky je pozoruhodné, že se vláda drží stále pohromadě a dokázala prosadit nepopulární opatření k ozdravění a stabilizaci ekonomiky – včetně redukce výdajů a dramatického zvýšení mnohých daní – a finalizovala první fázi přístupových rozhovorů s EU. V každém případě je Island z nejhoršího venku a v letošním roce má podle prognóz ekonomika výrazně růst, přičemž v roce 2013 se počítá s vyrovnaným státním rozpočtem.

Vzhledem k tradičně poklidnému charakteru severské politiky lze události na Islandu klasifikovat jako skutečnou občanskou revoluci. Islanďané dokázali, že je možné vzít osud do svých rukou a zastavit tragické kolo trhů. Proto existovalo na islandskou revoluci informační embargo, aby se jí náhodou neinspirovaly i jiné národy. Proslýchá se, že informační blokádu iniciovali vrcholní evropští politici a dodržovali jejich slouhové z korporátních médií, kteří za mlčení dostali daňové úlevy. Nicméně za pokračovatele Islanďanů lze považovat španělské indignados, americké hnutí Occupy, demonstrující Řeky, Rumuny a další, kteří už ve svém snažení tak úspěšní nebyli. I u nás je islandský scénář možný, pokud lidé nebudou nadále setrvávat v pasivitě a nenechají se vykořisťovat a ponižovat touto zkorumpovanou vládou, která jim posílá složenky na uhrazení státního dluhu, zatímco štědře obdarovává desítkami miliard církve a nijak nebrání obrovské korupci ve státních zakázkách.

Ondřej Kosina

 

Další články autora:

 

Zdroj: http://www.vasevec.cz

 

Loading...

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Komentáře   

-3 # L.Rovinsky 2012-03-10 21:13
Ondřej Kosina
Historik a politolog, absolvent FF UK Praha.

Mám taký dojem, že ani už tá Karlova univerzita nie je to, čo bývala...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+5 # Petra 2012-03-11 00:57
Inspirujme se Islandem
Ve čtvrtek 15. března 2012 v 17 hodin na Václavském náměstí začne demonstrace proti současným politickým poměrům, kde promluví a zazpívá i pan Hördur Torfason, islandský umělec a aktivista, který v roce 2008 osobně spustil úspěšnou islandskou mírumilovnou revoluci. Ta svrhla zkorumpovanou vládu a politiky, kteří napojeni na finanční skupiny dlouhodobě tunelovali islandský st...át! Nyní je na Islandu důvěryhodná vláda a z poloviny obrozený parlament. Finanční zločiny politiků, úředníků a bankéřů jsou vyšetřovány, bývalý premiér stojí před soudem. Je připravena nová ústava, sepsaná dle přání Islanďanů, v létě ji bude schvalovat referendum. Přijďte si poslechnout islandskou zkušenost.
V sobotu 10. 3. v klubu Lávka v Praze 1 proběhla beseda s tímto pozoruhodným mužem, jejíž videozáznam v průběhu příštího týdne naleznete na www.cestyksobe.cz
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
-9 # jacob 2012-03-11 13:32
jezisikriste znarodneni bank a zvyseni dani.. takze ceste jeste do vetsiho pekla nez kdy predtim..
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
0 # Hanka 2012-04-14 13:26
TAKTO TO MÁ JÍT.... A JDE TO KDYŽ SE CHCE, ŽE? MUSÍ BÝT POLITICKÁ VŮLE A NE ZVŮLE...

Island odpustil hypoteční dluhy občanů! Nová reprezentace obvinila předchozí politiky a bankéře z korupce a chce je soudit. Jde to jinak, jde to správně! Tohle je jediná cesta ze státního dluhu, a který politik tohle nechce, tak je zrádce

It shows when the people DO STAND UP they have more power and win against the corrupt bankers and politicians of a country. Iceland is forgiving and erasing the mortgage debt of the population. They are putting the bankers and politicians on the “Bench of the Accused.” Which means I assume they are putting them on trial for corruption.

www.infowars.com/.../
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
0 # jadran 2013-04-30 20:25
Tak na konci ´předposledního týdne roku 2013 proběhly na Islandu řádné parlamentní volby, které asi těm obdivovatelům "islandské" revoluce a nové cesty moc radosti neudělaly. Není divu, hrubě vylhaný a zmanipulovaný (typicky "levičácká" práce...) dokument o údajné změně včetně řečí o tom, jak je tato "revoluce" médii zamlčována nějak nekoresponduje s faktem, že ve volbách dost drtivě zvítězily obě strany, které byly vládly v roce kulminace krize. Bláznivé nápady socialistů, "ekologů" a jim podobných ale vzaly za své mnohem dřív. Stačí si přečíst článek v Reflexu ze 17. týdne. žádná revoluce se nekonala. Zkrachovala ještě dřív, než oni tak nadšeně vzývaní Islanďané ve volbách ukázali, co si o podobných experimentech myslí. Jen pro zajímavost - ono "nezávislé" ústavodárné shromáždění volila taková "masa" občanů, že nebyla splněna minimální kvóta potřebných hlasů pro zvolení. A ona slavná "nová ústava"? Ani na tu se potřebná nadpoloviční většina voličů nenašla. Banky znárodnila ještě pravicová vláda (nic jiného jí nezbývalo, stejně jako teď komunistům z AKEL na Kypru) a bývalý předseda vlády asi těžko půjde sedět, jak si libují středomořští revolucionáři ve svém dokumentárním "díle". Na Islandu je zase vše v pořádku. Inu, žijí tam lidé soudní a uvážliví, pochopili, jak se věci mají a že jsou ještě horší věci, než krize - levičásci a jeich nejrůznější spřeženci a především jejich nápady vedoucí vždycky do pekel. Islandští voloči včas a důrazně zatáhli za brzdu. Předchozí okázale lesbická premiérka (bývalá letuška, která jinak seděla celý život v parlamentu...) prokázala svoje schopnosti už tím, jak se snažila Island rychle dostat do EU a krizi překrásném ostrově v severním Atlantiku na rozmezí mezi Evropou a Amerikou je svět normální....
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
-1 # picinkasbambuli 2013-06-25 14:57
dobry den,chtel jsem se vas optat co jste zač?ja si myslim ze jste jeden z dobre zivenych urednickych [...]iku kdyz takhle mluvite.ja zase cely zivot pracuji a delsi dobu vice nez 18h denne a zrovna ted nemem na jidlo.nechci urazet nekoho kdo za to nemuze,ale Vas nazor me pripadl ovlivnen necim jinym co znam.pokud se milim tak me prosim odepiste,jinak dete do prdele.s pozdravem liboráč
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
0 # jadran 2013-11-18 13:34
Milý Liboráči, nadávat někomu, že vyjádří svůj názor a ještě ke všemu s patřičnou dávkou vulgární sprostoty ukazuje, co jsi zač. Nejsem žádný "dobře živený úřednický [...]ík", živím se sám (a dávám práci ještě dalším lidem na rozdíl od tebe, jak je vidět) a o světě toho vím poněkud víc než primitiv tvého ražení, který zjevně neovládá nic, co by ho slušně uživilo a vybíjí se na internetových diskuzích nadáváním těm, kterým vlastně ani nerozumí. Mimochodem, když jsi na tom tak špatně, tak jak to že máš na internet? A nebylo by lepší se naučit pravopis? V nadávkách ti zjevně jde....jinak "do prdele" nejdu, ale mezitím jsme se i s firmou odstěhovali radši do Švýcarska, protože tam podobné existence taky občas jsou, ale naštěstí drtivá většina lidí je tam slušná a normální na rozdíl od Česka, kde podobných závistivých hulvátů žije až moc. Takže přeji mnoho štěstí a doufám, že už to tam "u vás" konečně ti Ukrajinci s Číňany vezmou pořádně do ruky a zařadí vás tam, kam patříte.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat

Top of Page

Podpořte nás

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet, nebo v kryptoměnách BTC, BCH, ETH a LTC, či přes PayPal.

Více informací zde

 

Převodem na účet

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet.

Více informací zde

V kryptoměnách

Podpořit nás můžete pomocí BTC, BCH, ETH a LTC.

Více informací zde

Přes PayPal

Copyright 2018 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: info@ac24.cz

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás