Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZe světaBritský premiér: Pokud nepřestanou média publikovat úniky od Snowdena, přijdou tvrdší opatření

Sociální sítě

Reklama

https://www.AUTOdoc.CZ

Britský premiér: Pokud nepřestanou média publikovat úniky od Snowdena, přijdou tvrdší opatření

Britský ministerský předseda David Cameron vyslal zahalené hrozby proti mediálním organizacím, když apeloval, aby Guardian a další kanály zastavily publikaci odhalení uniklých od vynašeče z Agentury národní bezpečnosti Edwarda Snowdena.

Guardian poprvé začal se svým běžícím seriálem založeným na únicích od Snowdena v červnu, když najevo vyšly dalekosáhlé tajné aktivity americké NSA a Komunikačního ústředí britské vlády (GCHQ). Britští zákonodárci neměli zatím ještě „těžkou ruku“, řekl britský premiér, ale jestli média s takovými publikacemi brzy nepřestanou, mohla by to vláda brzy rozdrtit.

S náznakem, že vláda by mohla nasadit D-Příkazy, oficiální požadavky žádající redaktory, aby nepublikovali novinové zprávy kvůli národně bezpečnostním důvodům, pokud by snad referování pokračovalo.

„Žijeme sice ve svobodné zemi, a tak mají noviny svobodu publikovat, co chtějí,“ řekl v pondělí Cameron v Dolní sněmovně s dodatkem, že zvláště Guardian způsobil, že „tato země je už méně bezpečná.“

„Nechci, abych musel použít úřední příkazy nebo D-Příkazy či další tvrdší opatření. Myslím, že je daleko lepší u novin apelovat na společenskou odpovědnost. Když ale určitou společenskou odpovědnost nepředvedou, bude pro vládu velice těžké držet se stranou a nezasahovat.“

Odhalení z NSA a GCHQ se ukázala být ztrapňující jako pro Washington, tak pro Londýn s tím, že národní vůdci o dalekosáhlém dohledu pořád něco uvádí, jen aby tato tvrzení byla pak vyvrácena. Konkrétně nedávné úniky odhalují, že USA a Británie potichoučku monitorovaly i mezinárodní spojence, což zaselo semínka toho, co se jeví jako rostoucí nevraživost mezi spřátelenými národy.

Avšak Cameron, který odpovídal na otázky poslanců týkající se schůzky s evropskými vůdci z minulého týdne, poukazoval, že tento dohled už zachránil nesčetné životy.

„Naše zpravodajství nám rovněž umožnilo varovat naše spojence z EU před spiknutími proti jejich lidem,“ řekl.

Letos v červenci GCHQ provedla razii v kancelářích Guardian a požadovala zničení pevných disků obsahujících Snowdenovy soubory. Ač Alan Rusbridger, šéfredaktor těchto novin, řekl, že tato zničení nebudou mít žádný účinek, protože Guardian bude pokračovat v publikacích ze své kanceláře v New Yorku, zničení však stejně pokračovalo. Britští zákonodárci hrozili, že vydají úřední příkazy k zablokování dalších publikací, než se ta záležitost prošetří.

„Vysvětlil jsem tomu chlapovi z Whitehall něco o povaze mezinárodní spolupráce a způsobech, jimiž současná mediální organizace může využívat výhod toho právního prostředí, které je nejpovolnější,“ napsal v té době Rusbridger. „Upřímně, my nemusíme své reportáže provádět z Londýna. Většina příběhů o NSA se referovala z New Yorku, kde byly i editovány. A nedošlo náhodou i k tomu, že Greenwald žije už v Brazílii?“

„Ten chlap byl neoblomný,“ pokračoval redaktor. „A tak nastal jeden ze zvláště bizarních momentů v dlouhé historii Guardian – když dva bezpečnostní experti z GCHQ dohlíželi na zničení pevných disků ve sklepě Guardian, jen aby zajistili, že v tom kovu nezůstane ani jeden nerozmačkaný bit, o který by se snad mohli zajímat projíždějící čínští agenti… Whitehall byl spokojen, cítil jsem to ale jako příznačně nesmyslný symbolický akt, v němž byla nechápavost čehokoliv týkajícího se digitálního věku.“

Britský premiér po řeči o evropském summitu rovněž ještě promluvil po Toryjském poslanci Julianovi Smithovi s uvedením zprávy ze Sun o britské zpravodajské analýze, co říká, že Snowdenovy úniky měly dopad na schopnost provádět svou práci.

„Po odhaleních ze Sun z dnešního rána o dopadu Snowdenových úniků,“ ptal se Smith, „není snad čas na to, aby všechny noviny, které překročily hranici národní bezpečnosti, už vystoupily a dobrovolně s vládou spolupracovaly na zmírnění následných rizik pro naše občany?“

Některé britské mediální kanály vědomy si zjevných důsledků pro svobodu tisku zopakovaly projevy své oddanosti publikování informací, které nepoškodí národní bezpečnost a jsou relevantní pro veřejnost.

„Máme svobodu tisku,“ řekl v pondělí Cameron. „Je velice důležité, aby se tisk necítil být předběžně cenzurován v tom, co píše, i ve všem ostatním.“

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: rt.com

 

Loading...

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Komentáře   

+88 # dave 2013-10-30 09:32
To jsou prohlaseni hodna Hitlera a Stalina... Camerone!!!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+16 # Adolf Balík 2013-10-30 10:11
Konzervativní strana pořádá v parlamentu pod vedením v článku zmíněného Smithe pravé bolševické aktivy, kde stejně jako tomu bývalo za rudých časů se smí používat pouze "konstruktivní kritika", jak si starší pamatují z časů "socialistické demokracie". Na těchto aktivech usilují o obvinění Guardian ze zrady. Česky zde:
www.nwoo.org/.../
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+17 # Adolf Balík 2013-10-30 10:25
Ale Cameron se přeci zavázal, že povede tu nejtransparentn ější vládu v historii:
www.nwoo.org/.../
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+31 # Pavel Jan 2013-10-30 10:36
To musí být NWO už dost silný v kramflecích, když Cameron může takhle natvrdo šikanovat nepohodlný tisk. Je snad utajení šmírování známkou vrcholu demokracie?
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+27 # agata 2013-10-30 11:15
Cituji Pavel Jan:
To musí být NWO už dost silný v kramflecích, když Cameron může takhle natvrdo šikanovat nepohodlný tisk. Je snad utajení šmírování známkou vrcholu demokracie?

Nezlobte se na mne, ale velmi jste mne rozesmál :-))
DEMOKRACII, nikdo, nikde a nikdy neviděl. :-))
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+2 # Vaclav 2013-10-30 20:25
V některých firmách bych řekl, že to už dnesk funguje docela demokraticky. Ale je jich velmi málo. A pak Iroquioští "domorodí američané", prostě indiáni :D), měli vcelku zajímavý demokratický systém. Asi nejdemokratičtě jší v historii.

Jinak s demokracií je sranda, že všude je, ač nejspíš nebyla skoro nikde. A s komunismem je sranda, že je podle západu úplně všude (jen ne na západě samozřejmě), ale ten byl v historii snad ještě méně vidět než ta demokracie. Ač je fakt, že dnes se něco jako komunismus daří úspěšně provozovat kibucům v Izraeli. A pak že to nefunguje.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
0 # Pavel Jan 2013-10-31 18:56
A proč by ji měl někdo někde vidět?
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+17 # kurt 2013-10-30 10:48
Volby jsou na jaře, oni mu to Britové spočítají. V tomhle je britský národ naprosto úžasný. Oni opravdu mají za sebou pár století poměrně rozvinuté demokracie, která způsobila poměrně slušné rozvinutí instinktu Britů pro to, co je správné a co ne. Pro Camerona Game is over. A on to ví. Pokouší se prosadit ještě co nejvíce svinských nwo opatření než odtáhne z Downing Street. Myslím, že UKIP Nigela Farage směřuje k velkému vítězství. Otázka je, kdo ve skutečnosti je Nigel Farage. Vzešel z Londýnské City.....
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+2 # Ivan Drabálek 2013-10-30 21:36
Občas se podívejte na čtenářskou diskusi v Guardianu. Prakticky se neliší od úrovně třeba v Parlamentních listech. Nepochybuji, že v GB jsou i moudří lidé, ale průměr bude asi jako všude. Předpojatých a neinformovaných lidí je i v GB strašně moc. Ukázkou například je, když přijde k dikusi o právech homosexuálů a jejich pronásledování v Rusku, o ubohých pussyriotkách a o poměrech v České republice. Otřesné čtení.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+13 # slak 2013-10-30 11:17
Středověk nepřestal, středověk trvá.Kdypak rozhodne nějaký inkvizitor o variantě pálení knih, elekromagnetick ém pulzu?
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+20 # efpe 2013-10-30 11:30
Zajímavé je to, že kdyby to jen naznačil představitel Ruska, nebo Číny, okamžitě by se v našich médiích strhla smršť zpráv jak je to tam nepřijatelné- jsme jako korouhvička odkud vítr vane aneb koho chleba jíš....
Doufám že lidé nejsou zblblí jako u nás, a opravdu se tam postaví na zadní
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+13 # pavel111111 2013-10-30 12:11
fašista jak vyšitý,stejně jako fašistický izrael a usa
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
0 # Carlos IV 2013-10-30 12:22
A jeho labouristicky protejsek Ed Milliband by mel take sve duvody pritvrdit cenzuru pote co Daily Mail nedavno narkl jeho otce, polskeho ZIda prezivsiho holocaust z nenavisti k Britanii a obhajobe marxismu - bbc.co.uk/.../.... A ted si predstavte, kdyby v CR zakazali Blesk!!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+7 # erika 2013-10-30 15:28
Zatĺkať, zatĺkať, zatĺkať.
Cameron použil radu dr. Plzáka, tento raz s aplikáciou na polkitiku.
A čo na to otvorená spoločnosť Georga Sorosša?
Nič.
Vyžadujú slobodu slova len v "totalitných " systémoch.
Inak je im pravda nepriateľom.
Na každom kroku narážame na najvyššiu hodnotu euroatlantickéh o spoločenstva a tou je p o k r y t e c t v o nebývalých rozmerov.
Poďme von z týchto pekelných spolkov.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+11 # Fidel 2013-10-30 15:44
Dovolte mi citovat jednu, mou oblíbenou ,nádherně ztvárněnou filmovou postavu (O-Ren-Ishi) a sice: ZABIJTE TU SVINIII !
Neboť jak praví jiná "klasická" filmová postava : "Z hlediska vyššího principu mravního ,vražda na tyranu není zločinem !"
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+7 # Opolzer 2013-10-30 17:49
Publikování pravdy, ať je jakákoliv,je základem a chloubou .civilizace. Podle postoje k pravdě poznáte nepřítele společnosti. Pravdi.ivé informace jsou klíčem k demokracii
Pan Cameron je nepřítelem demokracie. Má dost atomových pum na rozdrcení všech slušných lidí ?
Je nás slušných stále většina!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+5 # efpe 2013-10-30 20:09
Přesně řečeno, ale hnutí occupy skomírá, nevím jak se mají věci ve Španělsku a Itálii, v Kataru se demonstruje ale u nás ticho po pěšině o informacích. Zato víme o kdejakém výročí o křivdách komunistů, o špatnostech na východ od nás....
Letos jsem si přečetl 1984 a Šedou zonu a mrazí mně.
Dnes mít 20let tak děti bych do takového světa přivést nechtěl.
A to je 70let od 2světové...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+1 # PV 2013-11-03 22:10
Co je to za systém, který špehuje své obyvatele a své spojence? Co je to za systém, jehož představitel vyhrožuje tisku represemi, pokud budou zveřejňovat praktiky špehování? Po slovech o tvrdších opatřeních by měl britský okamžitě odstoupit. Mohlo by to totiž skončit také takto ***** Z důvodu zajištění svobody v demokratickém zřízení a z důvodu ochrany před terorismem se zavádějí nová vládní nařízení. * Nařízení č. 1: Veškeré informační kanály budou zveřejňovat pouze informace poskytované vládní tiskovou agenturou. *** Nařízení č. 2: Při získání informací, které jsou v rozporu s vládní tiskovou agenturou jsou novináři povinni neprodleně podat informace o zdroji nejbližší kanceláři Dohledu nad dodržováním demokracie. *** Porušení těchto nařízení bude potrestáno deportací do sběrného tábora bez možnosti propuštění. ******* Přeji krásný den.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
0 # whoof 2013-11-03 22:56
Snowden je fakt hrdina .. že riskoval tolik ... stejně jako Manning a další ... jednou to prostě praskne a pravdu už nikdo nezastaví .. jediný jak by mohli je kdyby dostali internet pod kontrolu.. většina lidí v mým okolí už ví jak jim po léta lhali a manipulovali do poslušných otroků a doufám, že to brzo skončí .,.. pak už to bude jenom na nás abysme tenhle svět mohli udělat hezčí, barevnější, plný nápadů a kreativity ;) jsem vděčnej za takový lidi co riskujou životy a myslí přitom na ostatní
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat

Top of Page

Podpořte nás

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet, nebo v kryptoměnách BTC, BCH, ETH a LTC, či přes PayPal.

Více informací zde

 

Převodem na účet

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet.

Více informací zde

V kryptoměnách

Podpořit nás můžete pomocí BTC, BCH, ETH a LTC.

Více informací zde

Přes PayPal

Copyright 2018 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: info@ac24.cz

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás