Časový rozvrh útoku je nyní na vodě; Podpora pro vojenskou akci se rozpadá; Hizballáh přisunuje vojska k hranici; EU naléhá na Izrael, aby projevil zdrženlivost; Asad využívá zadních cest diplomacie k popření hrozeb odvetou. Zdroje ze zahraničního zpravodajství tvrdily, že Bílý dům využívá hrozbu vojenskou akcí v Sýrii jako vyjednávací pomůcku, aby dosáhl s Ruskem dohody, přičemž media ve Washingtonu už začínají zpochybňovat nadcházející útok jako jistý. Zpravodajský web DEBKAfile konstatuje, že její zdroje ve Washingtonu a v Moskvě tvrdí, že Obama už co se týče vojenského úderu naplánovaného na pátek nebo sobotu „šlápl na brzdu“, zatímco ministr zahraničí John Kerry dokončuje tajná vyjednávání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem.


Tato stránka uvádí, že USA si chtějí s vládou Vladimira Putina „plácnout o dohodě“:

„USA změkčí vojenské akce proti Asadovu režimu a jeho armádě a omezí je na symbolický štulec,“ uvádí tato zpráva, „poté, až americký prezident s ruským oznámí svolání Ženevy 2, aby ukuli řešení syrské krize a ukončili občanskou válku.“

Zpráva uvádí, že zdržování se zveřejněním slíbené zpravodajské zprávy, co má poskytnout důkaz o vině syrské vlády za chemický útok, spolu s prezidentovým vyhlášením z dnešního rána, že se ještě nerozhodl, jen kryjí probíhající dohadování v zadních cestičkách diplomacie.

Zasvěcenci z Washingtonu rovněž naznačili, že Obamovo okno pro dosažení rozhodnutí o jakémkoliv útoku se rychle uzavírá, protože příští středu má letět do Evropy na summit G-20 v St. Petěrburgu.

Mezi tím to vypadá, že média hlavního proudu začínají pochybovat o věrohodnosti amerických hrozeb.

Washingtonský korespondent Guardian Paul Lewis hlásí, že zjišťuje „určitou míru nejistoty“, která se vkrádá mezi domněnky, že prezident je na pokraji rozpoutání vojenských úderů „s největší pravděpodobností tento víkend.“

„Problém, se kterým se Bílý dům potýká, je trojí. Zaprvé jeho zpravodajské hodnocení, které vinu za chemický útok přišilo Asadovi, nemusí být – jak mnozí předpokládají – zrovna vodotěsné. Zadruhé, v Kongresu se objevují trhliny, neboť ten si je plně vědom, že pro ty údery je mezi voličstvem jen minimální podpora. Zatřetí, což je možná nejzajímavější, je tu nedostatečná mezinárodní podpora,“ uvádí reportér Guardianu.

„Většina expertů, s nimiž jsem dnes mluvil, si myslí, že USA pořád ještě na Sýrii šijí omezené údery. Ale rychlost, s jakou se přesouvají na pozice, by se mohla významně zpomalit,“ dodává tento reportér.

Britská parlamentní revolta proti vojenské akci spolu s široce rozšířenými zprávami v oběhu, které citují vnitřní zdroje, jež říkají, že zpravodajství neposkytlo „kouřící zbraň“ čili „hotovou věc“ proti Asadovi rovněž bezpochyby přispělo ke zpoždění v časovém rozvrhu úderu proti Sýrii.

Íránská zpravodajská agentura Fars rovněž hlásí, že Vladimir Putin je přesvědčen, že syrská vláda chemických zbraní nepoužila, „jelikož ve válce vítězí a nemají to zapotřebí.“

Putin měl v telefonním rozhovoru s íránským protějškem Hassanem Rouhanim uvést: „Pokud mají USA jakýkoliv doklad, který dokáže, že Sýrie použila chemických zbraní, jak tvrdí, tak by svou informaci měli dát inspektorům OSN.“

Fars rovněž hlásí, že syrský náměstek zahraničí Fayssal Mekdad dnes týmu OSN předvedl nezpochybnitelný důkaz, že to militanti, nikoliv Syrská armáda, těchto zbraní použili.

Mezi tím Asad na schůzce s vojenskými vůdci řekl, že očekává vojenský úder a slíbil: „Tohle je historická konfrontace, která skončí vítězně.“

„Od počátku této krize jsme si jisti, že přijde ten okamžik, kdy ten skutečný nepřítel vrazí hlavou při intervenci do naší země,“ hlásí syrské noviny Al-Akhbar.

Libanonské vládní zdroje řekly, že Hizballáh vyhlásil mezi svými kádry stav pohotovosti a začal během rostoucích očekávání amerického úderu na Sýrii vysílat vojska na jižní hranici.

Přišla hlášení, že činitelé v Evropě naléhali na izraelskou vládu, aby „v případě útoku Asada či jiných ‚činitelů‘, co jej podporují, projevila zdrženlivost.“

Během uplynulého týdne různí syrští činitelé uváděli, že Izrael, pokud bude Sýrie napadena, se nestane cílem. Zprávy v kuvajtském listu al-Rai však citovaly činitele Evropské unie, kteří řekli, že Asad „použil zadních cestiček diplomacie, aby vzkázal, že nemá v úmyslu na Izrael útočit, jelikož by to syrskou kampaň přivedlo do nezmapovaného území.“

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: prisonplanet.com