Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZe světaBitcoin: Může finanční monopoly zničit internetová technologie?

Sociální sítě

Reklama

https://www.AUTOdoc.CZ

Bitcoin: Může finanční monopoly zničit internetová technologie?

Velké banky ničí naši ekonomiku … a naši zemi. Jsou doslova vedeny jako zločinné podniky (což už přiznávají i média mainstreamu), vlastní i naše politiky a to ony podněcují k těm nejhorším a nejautoritářštějším tendencím v naší vládě. Jak nedávno uvedl ten bývalý dohlížitel nad výkupem bank z dluhů, velké banky „nám pořád ještě drží zbraň u hlavy,“ a – potud, pokud ony vládnou hornímu bidýlku – věci se zlepšovat nezačnou. Ale – jak nedávno poukázal šéf stability u Bank of England – bude to Internetová technologie, co zlomí monopol bank. Bitcoin je tím nejvíce vzrušujícím trendem ve využití technologií k odštěpení se od škrtivého postroje velkých bank, kterým obepínají naše peněženky a naše životy.

Open Democracy poukazuje:

Spousta lidí usilovně zkouší přijít na to, jak banky vylepšit. Jsou naštvaní z toho, co se stalo a z té zmatenosti způsobující zjevnou neschopnost, aby s tím někdo cokoliv udělal. Vypadá to, že jsme zamrzli v technické diskusi o dělení bank, kapitálové přiměřenosti, schvalování produktů, odměn a pobídek, či o zdanění. Všechno jsou to svým způsobem důležité problémy, ale zaručuje se tím, že všechno to zůstává na jejich písečku.

Položme tedy jinou otázku. Proč potřebujeme banky – k čemu vlastně jsou?

Což nás přivádí k Bitcoinu. Ten byl spuštěn před pár lety a pořád je to ještě batolátko, nazývá se virtuální měnou z ruky do ruky. To znamená, že místo banky kolektivní síť udržuje naprosto zašifrované záznamy o transakcích bitcoiny („BTC“) a o tom, kolik BTC každý z uživatelů má. K platbám patří výměna veřejných a privátních šifrovacích klíčů tak, že se mohou zúčastnit pouze platné identity a každý BTC lze odeslat jen jednou. Jelikož obě strany mají úplnou sadu dat, není zapotřebí žádného vnějšího ověřovacího systému. Tohle je mechanismus, který odstraňuje potřebu transakcí přes banky.

Na makroúrovni celkový počet vydaných BTC dosáhne známé pevně stanovené hranice, k níž se blíží geometricky klesající řadou (takže ji podle Zenova paradoxu nikdy celkem nedosáhne) a ke zvyšování peněžní zásoby dochází prostřednictvím kolektivních computerových kalkulací celé sítě. Tvrdí se, že k výhodám patří odolnost, bezpečnost, absence transakčních nákladů, decentralizace, mezinárodní akceptace a žádné znehodnocování. Protože v tom není zapojena žádná fyzická měna, jsou možné libovolně malé BTC kousíčky za desetinou čárkou. Bude-li se to hodit, jednotky BTC by se mohly dělit a spojovat pouze na síti odsouhlaseným výměnným software. Monetární autoritou je tudíž ta síť uživatelů a jejich stroje, čemuž jakmile to dosáhne rozumné velikosti, už bude těžké dominovat i pro uživatele se super-computerem.

I když už nebudeme potřebovat banky k uchovávání peněz a manipulaci s nimi, umožní BTC systém, jako jakákoliv jiná měna, vytvářet úvěry prostřednictvím bankovnictví založeného na částečných rezervách. Peněžní zásoba BTC by tedy mohla přesáhnout počet vydaných BTC. Ovšem bez BTC centrální banky může nešikovný věřitel snadno zkrachovat. Bude zajímavé vidět, jak si regulátoři poradí s bankami mainstreamu, které získají značné částky svých aktiv a pasiv v BTC. Mohou postavit operace v BTC mimo zákon u regulovaných entit, mohli by ale opravdu zavřít neregulovanou globální síť uživatelů?

Ještě se uvidí, jestli je tohle pokrok k demokratickému sebeurčení. V této fázi bych byl optimistický, zvláště když ověřený koncept Bitcoins podnítí další, aby vyvinuli určité komunikační architektury, které vytvoří nejen digitální měnu, ale i směnu digitálních měn. Zde jsou určité fascinující možnosti:

  • Možná brzy nebudeme potřebovat banky, aby prováděly naše monetární transakce nebo ukládaly naše peníze. Výhoda bude v téměř nulových transakčních nákladech, téměř okamžitém potvrzení plateb (čekáte pořád ještě 4 dny na svůj šek?), omezení úvěrových rizik, zabezpečení a odolnost by byla nesmírná.
  • Vytváření úvěrů by se stalo aktivitou nikoliv nutně spojenou s pověřeným zprostředkovatelem transakcí. Také by se to už neodepisovalo plátcům daní. Inflační chování vyžaduje souhlas veřejnosti – nikoliv, že by daňoví poplatníci či voliči veřejně volili, ale tou veřejností, která využívá určitou měnu.
  • Jelikož všechny transakce jsou z ruky do ruky, lidé mohou podle své vůle a bez nákladů přecházet mezi měnovými držbami. Kolik lidských obchodů, pokud ne všechny, závisí jen na jejich víře ohledně rizikovosti nabízených měn.
  • Pokud se měny z ruky do ruky stanou mainstreamem, budou se muset vlády rozhodnout, zda to akceptují a vyřadí banky z provozu nebo to odmítnou a zaženou to do podzemí. V každém případě se vztah státu a občanů ve správě ekonomických věcí nejspíš radiálně změní.

Další článek k tématu:

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: globalresearch.ca

 

Loading...

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit. Nemáte účet? Zaregistrujte se.

Komentáře   

0 # CrosshairZ 2013-02-17 10:07
Celkovo ten nápad platiť virtuálne sa mi nepozdáva a až také bezpečné sa mi to nezdá. Banky by to nezvrhlo určite...
0 # Ján Novak 2013-03-01 23:23
Prajem príjemné osvietenie:
www.youtube.com/.../
0 # janko 2013-02-17 10:26
porozmyslajte takto, na vyrobu BTC asi sa pouziva bitcoin miner, pri vyrobe BTC zatazi sa CPU aj GPU, takze spotrebovane mnozstvo elektrickej energie je priblizne rovnake ako aj dostata hodnota BTC, asi toto bude dajaky kseft energetickych spolocnosti.
0 # el duderino 2013-02-17 15:10
přesně tak to je. bitcoin nemůže být krytý zlatem, tak je krytý právě onou spotřebovanou energií. narozdíl od běžných peněz, které nejsou kryty naprosto ničím.

a že z toho mají energetické společnosti kšeft je samozřejmě taky pravda, ale s btc rozhodně nemají nic společného. nehledě na to, že princip sítě i zdrojové kódy jejích klientů jsou veřejně známy (open source), takže není možné, aby si tam kdokoliv vložil jakákoliv zadní vrátka
+1 # Miri 2013-02-17 11:54
Každý nápad na začátku má ušlechtilé a dobré úmysly a nakonec se vždy najde skupina, která ho ovládne a zneužije ve svůj prospěch na úkor jiných. Vždycky to tak bylo a vždycky to tak bude. Je to jenom další finanční nesmysl. Ti bankéři a zločinci a politici nechcípnou, jenom se začnou věnovat tomu jak nás zruinovat a zotročit jinak. To je celé. Jsem zastánkyní řešení na hrubý pytel hrubou záplatu!
0 # 3,14ranha 2013-02-18 12:41
vaše násilné (předpokládám) řešení ale není řešení... pouze cesta do občanské války... důležité je netolerovat zlo ve svém okolí, od ukradnuté propisky po zfixlovaný nákup pandurů či tisknutí papírových peněz, všem stejný metr a odlišit snad leda podle závažnosti

všimněte si že nejvíc (nebo nejméně opatrně) kradou v politice vždy nováčci co nejvíc slibovali zatočení s korupcí, stejně tak je velmi poučné přečíst si o velké fanrcouzské revoluci - při popravě každého dalšího tyrana už si mnuli ruce dva noví !

řešením je zmenšení státu (a to řeší i ty banky - bez ochrany státu ty velké banky do hodiny zkrachují !) protože z menší hromádky se vždy hůře přikrádá !
0 # Jouda 2013-02-17 12:01
Rozhodně jsem proti této virtuální měně, potom to bude ještě horší než dnes. Dnes mají banky náklady na vytvoření peněz i když minimální cca 4,70 za 5000bankovku. Co se stane když ani tento poplatek již nebude? Miliardová tvorba virtuálních peněz, které mají nulovou hodnotu, protože nejsou ničím podložené. Já osobně v bance mám jen minimální prostředky a vše ostatní mám v komoditách. Komodity mají vždy větší hodnotu než peníze a lidé na to přicházejí vždy když se mění měna, nebo přijde hyperinflace. Pokud máte komoditu je Vám jedno co se děje ve finančním sektoru. Já osobně jsem odpůrce bankovního systému a nikdy nebudu chtít být jen majitelem nadhodnoceného papíru a nebo jen virtuálních čísel. Je to vstupenka do pekla a povolenka pro okrádání nás lidí !
0 # el duderino 2013-02-17 15:13
" Miliardová tvorba virtuálních peněz" - to může udělat banka kdykoliv si usmyslí. v bitcoin síti tohle není možné by design.

"peněz, které mají nulovou hodnotu, protože nejsou ničím podložené" - opět, v případě bank je to pravda. v případě btc jsou podložené energií spotřebovanou pro jejich vytěžení.

navíc v btc je "zakódována" deflace by design.

zkuste si o tom něco přečíst.
0 # kuzma 2013-02-17 23:20
"v případě btc jsou podložené energií spotřebovanou pro jejich vytěžení" - dobře fungující peníze nemusí být "něčím podložené", ale musí mít nejlépe stabilní nebo pomalu měnící se zásobu - to tvoří stabilitu její hodnoty, to že je k btc třeba energie a času je jen technický princip, který chrání neomezené tvorbě btc, samotná spotřeba energie však hodnotu btc nepřináší ani nezvyšuje její použitelnost, jedná se o nutné náklady v rámci nastavených pravidel systému.
0 # el duderino 2013-03-21 16:54
jistě, že nemusí, já jen reagoval na příspěvěk výše a chtěl jsem říci "narozdíl od klasických peněz jsou btc alespoň podloženy energií" ale nikde jsem neřekl, že je to důležité či dokonce nezbytné.

"musí mít nejlépe stabilní nebo pomalu měnící se zásobu" - a přesně to btc má. jejich emitace do oběhu je stabilní (blockchain.info/.../...) a celkový počet předem známý.

je pravda, že nedávno jeho hodnota drasticky vzrostla ( leden 2013 - 20 usd / 1 btc - konec března 2013 - 65 usd / btc), ale to je imho důsledek dvou událostí - bitcoinu byl uznán status banky (vzrůst důvěry v btc) && odměna za těžení byla snížena na polovinu (zpomalení emitace => vzrůst hodnoty již vytěžených) - což způsobilo nárůst poptávky a s tím hodnoty (blockchain.info/.../...).

na prvním grafu je ale patrné, že je rychlost emitace stabilní. protože obtížnost "příkladu", který počítají minéři, se přizpůsobuje celkovému výpočetnímu výkonu sítě. takže přísun minérů neurychluje emitaci, jelikož síť na to reaguje zvýšením obtížnosti, aby udržela stejné tempo.
a ten zlom, to je právě ono snížení odměny na půl.
(proč? - abclinuxu.cz/.../...)
0 # nisarga 2013-03-20 12:07
Proč do většiny internetových fór má tendenci přispívat nejvíce lidí, kteří o daném tématu nic nevědí a myslí si, že vědí?

Je zde jednoduché pravidlo. Pokud lze zvyšovat množství měny v oběhu, pak spoléhání na podloženost hodnoty této měny je stejně naivní, jako si myslet, že peníze jsou skutečné.

Tím, že v bitcoin systému bude maximálně 21 milionů, je dáno, že hodnota BTC bude utvářena pouze tržní silou. Také vidím jako geniální řešení navázání hodnotnosti na energii, která je dle mého ještě na vyšším stupni mocenského žebříčku než dosavadní měna.

Nechť si každý udělá názor sám. Můj pohled je takový, že když jsem nespokojený se současným globálním ekonomickým stavem, rval bych si vlasy, kdybych tento pokus o nápravu nepodpořil. To si raději odepřu těch pár piv měsíčně, kupování novin krmící lidi hovny a dalších statků, jejichž potřebu se nám snaží společnost stojící na "nekonečném růstu" vnutit.

Pokud se podaří bitcoinu uchytit alespoň v nějaké rozumné míře, rozhodně bude lepší než současné peníze. Pak už bude zbývat jen to, kdy "člověk" bude schopen uvědomění, kdy je spokojen a kdy "má dost" a tudíž přestane hrabat. To se ale už dostáváme z debaty čistě ekonomické do duchovní...
0 # Mára 2013-02-17 16:06
Zajímalo by mě jestli tady má někdo zkušenosti s převodem CZK na BTC. Nemůžu přijít na to jak a kde se peníze směňují. Prosim o odpoveď na marek.jagermann@gmail.com

Díky.
0 # kuzma 2013-02-17 23:12
cash CZK > BTC
localbitcoins.com/
noncash CZJ > USD/EUR > BTC
mtgox.com/
0 # Směnárna 2013-02-18 11:14
Nejsnažší je online směnárna www.smenarnabitcoin.cz
0 # self-d-fens 2013-02-17 21:48
Už jsem něco o BTC četl, ale pořád nechápu, jak ta měna vzniká. Kdo ji tvoří a jakým způsobem? Kdo nad ní má dohled? Kdo určuje její kurz? Kdo určuje ceny? Co se za BTC vlastně dá reálně koupit? Kdo mi zaručí, že mi moje virtuální bitcoiny nikdo neukradne?
0 # kuzma 2013-02-17 23:35
"Kdo ji tvoří a jakým způsobem?" - všichni, kdo se zapojí do btc sítě zapojí jako aktivní uzly zpracovávající transakce, tvorba btc je odměnou za zpracování bloku transakcí v této distribuované a dencentralizova né databázi P2P (peer to peer - něco jako sdílení přes bittorent)
"Kdo nad ní má dohled?" - nikdo = všichni, kdo jsou v síti aktivně zapojeni
"Kdo určuje její kurz? Kdo určuje ceny?" - btc je stejně jako koruna, dolar, euro obchodována na (vlastní) burze.
"Co se za BTC vlastně dá reálně koupit?" - něco ano, ale zatím nic převratného, btc je něco jako firma ve fázi startup, pay-pal v roce jedna.
"Kdo mi zaručí, že mi moje virtuální bitcoiny nikdo neukradne?" - kryptografie a dodržování zásad bezpečného pohybu na internetu, tj. totéž, co v běžném internetovém bankovnictví

Doporučuji googlovat a číst, za čtyři roky existence btc toho bylo napsáno až až....
0 # 3,14ranha 2013-02-18 14:29
úplně pro jednoduchost stačí že zatím jde o systém který je vhodný pro anonymní platby malých částek, které si před každou takovou transakcí směníte z vašich "normálních"(co je na nich normálního mi však dodnes nikdo nevysvětlil :-P) peněz

BitCoin si můžete představit jako peněžní torrent - decentralizovan á síť kde údaje o převodech jsou šifrovány a každý účastník má balík dat obsahující v podstatě všechny transakce s danou peněžní jednotkou (anonymně, resp. tak zašifrované že rozbití trvá automaticky tak dlouho že se vám to nevyplatí a složitost se neustále zvyšuje (přímo podle výkonu zapojených počítačů) navíc zatím jednotek díky počtářům přibývá, ale už brzy naopak nastane deflace protože systém má v sobě obsaženo od určitého okamžiku stop stav a začne velmi pomalá ale přesto redukce jednotek = deflace

nejlepší asi bude projít si stránku bitcoinu na wikipedii
0 # self-d-fens 2013-03-12 14:36
Pánové, děkuji za pokus o vysvětlení. Hledal jsem, hledal, na internetu, ale pořád to nechápu. To si jako někdo naklepe do počítače nějaká čísla a vzniknou bitcoiny, které se pak přerozdělují? Pokud nově vytvořené bitcoiny nejsou podložené konkrétní prací či hodnotou, pak se jedná o podvod. Otázka zní: Jak chcete laikovi (jako například mně) vysvětlit na jednoduchých pojmech (nejsem žádnej ajťák), jak se ty bitcoiny vytvoří? Co konkrétně musím udělat a jak? Pokud to totiž nedokážete vysvětlit laické veřejnosti, většina lidí to nikdy používat nebude.
0 # el duderino 2013-03-21 17:30
když přijdete do banky a řeknete jim "chci poslat tolik peněz na tohle číslo účtu", tak někdo v té bance jde, někam napíše záznam o tom převodu, škrtne vám ten obnost na účtu a domluví připsání (třeba s jinou bankou) na tom cílovém účtu - prostě vyřídí vaší transakci. tohle zařizuje banka a za to ji taky platíte poplatek.

no, a tohle musí někdo dělat i v btc síti.
a ten někdo to samozřejmě nebude dělat zadarmo.

a na těhle dvou přepodkladech je založeno vytváření btc penízků.

když se totiž připojíte do btc sítě, tak můžete (ale nemusíte) vyřizovat převody jiných lidí - zpracovávat jejich transakce. a každý, kdo se do toho vyřizování pro ostatní zapojí, za to dostane odměnu "od sítě" - dojde k vygenerování bitcoinů.

a to je jediný(!) způsob, kterým jsou btc vytvářeny. jako odměna pro ty, kteří vyřizují transakce ostatním. tomu se říká mining.


a jak ten mining vypadá naživo? máte neustále spuštěný prográmek, který "žere" výkon vaší grafické karty a za to vám generuje btc. ale generuje jich hrozně málo, setiny bitcoinu měsíčně. vyplatí se to jen pokud máte a) ultra-high-tech graf. kartu b) síť alespoň desítek počítačů. c) vyloženě těžaře (asic zařízení)

Top of Page

Podpořte nás

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet, nebo v kryptoměnách BTC, BCH, ETH a LTC, či přes PayPal.

Více informací zde

 

Převodem na účet

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet.

Více informací zde

V kryptoměnách

Podpořit nás můžete pomocí BTC, BCH, ETH a LTC.

Více informací zde

Přes PayPal

Copyright 2018 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: info@ac24.cz

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás