Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZ domovaSkuteční kmotři. Pět rodin, které ovládají Česko

Sociální sítě

Reklama

https://www.AUTOdoc.CZ

Skuteční kmotři. Pět rodin, které ovládají Česko

"Petr Nečas si dává velký pozor, aby z jeho úst nezaznělo cokoli, co by poukazovalo na významnost Kellnera, Dospivy, Komárka a dalších - nejspíš proto, že si dobře uvědomuje, že mají mnohem větší moc než on sám." Novinář a vydavatel internetového zpravodaje Fleet Sheet Erik Best  o kmotrech i kmotříčcích českého byznysu a politiky.

Když se v Kmotrovi don Tattaglia pomstí donu Corleonemu za smrt svého syna stejnou mincí, Pět famiglií z New Yorku a New Jersey se sejde, aby mezi sebou dojednaly mír. "Jak je možné, že jsme zašli tak daleko?", zeptá se don Corleone. "Je to tak nešťastné, tak zbytečné", povzdechne si.

Během setkání se dohodnou na rozdělení obchodu s drogami, který byl zdrojem jejich bolestného konfliktu. Don Corleone nakonec odsouhlasí i to, že se bude dělit o všechny "svoje" soudce a politiky.

Pokud by se za podobným účelem sešly hlavy českých Pěti rodin v pražském Buddha Baru, na schůzku by se dostavil Petr Kellner z PPF, Marek Dospiva z Penty, Patrik Tkáč z J&T, Karel Komárek z KKCG a Zdeněk Bakala z BXR. Šance, že by se všichni tito pánové sešli pohromadě, je však malá, jelikož mezi nimi stále zuří boj o teritorium, respektive o sféry vlivu, a nejsou ještě schopni mezi sebou uzavřít mír.

Je těžké říct, jak velkou část české ekonomiky tyto rodiny ovládají, ale pokud odečteme exportní trh, který tvoří 75 % českého HDP, zjistíme, že se jedná o vskutku nemalý podíl. A dále narůstá. Společně s J&T je PPF druhým největším výrobcem elektřiny a největším výrobcem tepla v Čechách. Dále PPF spoluvlastní největší pojišťovací společnost, je vedoucím poskytovatelem spotřebitelských úvěrů (Home Credit), provozuje dvě banky a spolu s KKCG převzala Sazku. K tomu všemu je spolu s Generali největším správcem aktiv v zemi. Má rovněž zájem o koupi sítě plynovodů od RWE a s pomocí Kremlu se jí to pravděpodobně také podaří. Nebuďte překvapeni, pokud se tu objeví ještě Air Mobile.

Bakalovo bohatství spočívá zejména v těžbě uhlí a v nemovitostech. Patří mu ale samozřejmě také jedno z nejvýznamnějších vydavatelství v zemi, Economia. Bakala ví stejně dobře jako kdokoli jiný, jak si "koupit" něčí přízeň, ať už se jedná o novináře, politiky, či osoby působící v neziskovém sektoru. Tím si nejenom chrání a zvyšuje své bohatství, ale také rozšiřuje velikost a vliv své "rodiny". Zatímco ostatní kmotři se soustředí na rozmnožování svého majetku, Bakala rád hraje na mezinárodní scéně a „sbírá" prezidenty, zahraniční ministry i velvyslance.

Navzdory svým nedávným "gorilím" problémům a prohře v souboji o Sazku ve prospěch výše zmiňovaných PPF a KKCG zůstává Penta významnou silou. Podle jedné teorie, kterou nelze zcela vyloučit, byla aféra Gorila důsledkem sporu o majetek mezi Pentou a PPF, ze kterého PPF vyšla jako jasný vítěz.

To, co těchto Pět rodin odlišuje od množství tuctových českých miliardářů, zejména různých kmotříčků, je původ jejich bohatství, schopnost si jej udržet a rozvíjet. Dále to jsou jejich dovednosti ve "vládních vztazích" a téměř úplná absence negativních zpráv v médiích o jejich aktivitách.

Jejich bohatství vzešlo z divoké privatizace v 90. letech, kdy zákony byly děravé na správných místech a umožňovaly zisk ohromných majetků, pokud jste měli po ruce ty správné právníky, soudce a politiky. Tento způsob nabývání majetku jim zůstal i později v určitých případech vlastní, i když majetek nabytý v minulosti zvládají spravovat i profesionálním způsobem.

Kmotříčci jako Roman Janoušek, Ivo Rittig, Tomáš Hrdlička, Patrik Oulický a Pavel Dvořák jsou ve srovnání s těmi skutečnými kmotry ničím. Mají nějaké ty dovednosti, i pokud jde o černý trh, a mají důležité kontakty, ale nevlastní ono zásadní bohatství: doly, banky, pojišťovací společnosti, loterijní byznys, noviny - tedy nic z toho, co dělá českého kmotra kmotrem.

Andrej Babiš, Martin Roman nebo Radovan Vítek rovněž nejsou opravdovými kmotry. Babiš tímto směrem možná vykročil, ale postrádá širší "rodinu", kterou ostatní mají. Babiš jede stále z velké části na vlastní pěst. Roman byl vždy tak trochu loutkou v rukách ostatních, a pokud si někdo v jeho blízkém okolí zaslouží být nazýván kmotříčkem, je to Vladimír Johanes. Vítek chvíli flirtoval s kmotřením při jednání o Sazce, ale nyní je opět pouhým developerem.

Úloha velkých kmotrů nabývá na důležitosti, zatímco kmotříčci jsou vytlačováni na okraj. Tento trend nejspíše vysvětluje, proč v posledních měsících tolik čteme o Janouškovi, Rittigovi, Hrdličkovi a dokonce i Vítu Bártovi. Jak říkal don Barzini ve filmu Kmotr: „Časy se změnily. Už to není jako za starých časů, kdy jsme si mohli dělat, co jsme chtěli." Pravidla se mění a velcí hoši určují nová pravidla.

Současně s tím se díky Janouškově aféře stalo přijatelnějším mluvit o opravdových kmotrech. Petr Nečas v MF Dnes minulý měsíc hovořil o "oligarchizaci" české politiky. Zmiňoval přitom zejména vztah Miroslava Kalouska k Richardu Hávovi, vazby Zdeňka Bakaly na Karla Schwarzenberga a napojení Bohuslava Sobotky na celou skupinu kolem ČSOB. Nečas se v rozhovoru zaměřoval především na Bakalu. Na půdě Parlamentu předtím dokonce prohlásil, že Bakala byl v roce 2004 opravdovým kupcem OKD od státu a že Karbon Invest mu sloužil jenom jako zástěrka.

Jedním z možných vysvětlení je, že Nečas se snaží zabránit jakémukoli pokusu Bakaly zapojit se více do politiky. Je ale také možné, že hlavním cílem Nečasových výroků o OKD je sám Bohuslav Sobotka, který byl v době privatizace OKD ministrem financí, a kterého Miroslav Motejlek označuje za strůjce Bakalova fantastického bohatství. Jestliže je pravým terčem Sobotka, jde o politický souboj, nikoli o pokus pročistit český byznys.

Pokud by Nečas byl vskutku znepokojen "oligarchizací" české politiky, nezmiňoval by se o kmotříčkovi v důchodu jako je Háva, ale přešel by přímo ke všem Pěti rodinám. Nečas si ovšem dává velký pozor, aby z jeho úst nezaznělo cokoli, co by poukazovalo na významnost Kellnera, Dospivy, Komárka a dalších - nejspíše proto, že si dobře uvědomuje, že mají mnohem větší moc než on sám.

Jak se evropská krize zhoršuje a západní banky, energetické koncerny, developeři a průmyslové firmy se z Česka stahují, vliv Pěti rodin narůstá. Jedná se o nejvýznamnější trend, který můžeme dnes v Česku pozorovat. Pokud se nějaký politik pokusí tento trend zvrátit, může skončit - obrazně řečeno - jako senátor Pat Geary, který se v Kmotrovi 2 probudil s mrtvou prostitutkou v posteli. Aby se z této šlamastyky mohl dostat, muselo se pro něj přátelství s donem Corleonem stát nezbytností.

Erik Best

Psáno pro Aktuálně.cz

 

Loading...

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Komentáře   

+19 # FUCK OFF 2012-06-14 13:13
No ano, to jsou naši noví dědiční ekonomičtí leníci, vazalové Velkého Kleptomana.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+3 # Ján Novak 2013-03-01 23:29
Prajem príjemné osvietenie:
www.youtube.com/.../
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+4 # Asterion 2013-03-16 13:17
Děkuji.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+29 # Ing. Miloslav Dědek 2012-06-14 14:34
Erik Best je obdivuhodný a odvážný muž.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+6 # P. Janouškovec 2012-08-08 14:31
Best měl jít trochu dál a napsat ještě, kteří z těchto jsou nezávislí a kteří ve službách nadnárodních (globálních) kmotrů.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+8 # nadeje2012 2012-08-11 10:44
Cituji P. Janouškovec:
Best měl jít trochu dál a napsat ještě, kteří z těchto jsou nezávislí a kteří ve službách nadnárodních (globálních) kmotrů.


Pan Erik Best je odvážný a obdivuhodný muž, ale není děd vševěd.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+6 # Tono 2012-08-12 10:58
Ako z toho von? Riešením je moderný socializmus ako forma fungovania spoločnosti - bohatý občan, bohatý štát - rozsiahle a dominantné spoločenské vlastníctvo, zastavenie a zvrátenie procesu zhromažďovania majetku v rukách úzkej skupiny ľudí t.j. decentralizácia kapitálu.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
-6 # nadeje2012 2012-08-12 18:21
Cituji Tono:
Ako z toho von? Riešením je moderný socializmus ako forma fungovania spoločnosti - bohatý občan, bohatý štát - rozsiahle a dominantné spoločenské vlastníctvo, zastavenie a zvrátenie procesu zhromažďovania majetku v rukách úzkej skupiny ľudí t.j. decentralizácia kapitálu.


Člověče, Vy snad umíte číst myšlenky. Někoho nezodpovědného by mohlo napadnout tu myšlenku globalizovat.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
-11 # ptakopysk 2012-11-28 16:22
to jsou zase závistivý kecy :D
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+7 # Soňa Rybáčková 2013-02-17 18:12
No páni......všech no,co si člověk potichu myslí,je tady řečeno na "plná ústa"!!!jestli to tak je,jakož i v celým dalším "světě",kde vládnou další rodiny,tak prostě nemáme z těchhle sr....k kudy ven!!!Prostě chudák bude chudákem,protož e není reálná šance,že by dovolili,aby byl chudák boháčem!!potřeb ují ovce,který za ně budou makat za pár korun.Vžyť už to miliard,který z týhle proklatý republiky vytekly někam bůhví,kam!!!Pro č může pár chlapců v balíku řídit celý národ??Lidi jsou nasr...,otráven ý a už bez chuti,něco měnit!Ve volbách vyhraje suveréně 1 strana,ale je odsunutá na vedlejší kolej a jsou tam zase ty samí,co je lidi chtěli poslat do háje!!!Jak je tohle možný??Nechtějt e,abych si myslela,že to taky někdo řídí!!I když to tak vypadá!!!!Všech no to je veliký svinstvo!!!Jsme tu v jednom velkým táboře!!!Do pr...už se vším!!!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+6 # Harcer 2013-03-24 21:43
Kmotrové nebo kmotříčci? Když vás někdo okrade je jedno kdo to byl.Npř developer který jenom v Třinci okradl téměř 4500.lidí o byty. Lidí,kteří obětovali za získaní bytu roky i zdraví a z kterých teď mnozí nemají na nájem a skončí pod mostem.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+1 # Joejoe 2016-08-10 20:11
Kellner neexistuje. Nikdo nikdy ho nevidel. Je to jen nastrcena figurka.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat

Top of Page

Podpořte nás

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet, nebo v kryptoměnách BTC, BCH, ETH a LTC, či přes PayPal.

Více informací zde

 

Převodem na účet

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet.

Více informací zde

V kryptoměnách

Podpořit nás můžete pomocí BTC, BCH, ETH a LTC.

Více informací zde

Přes PayPal

Copyright 2018 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: info@ac24.cz

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás