Předseda hnutí Svobody a přímé demokracie Tomio Okamura v pátek prohlásil, že premiér Andrej Babiš na setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem jednostranně obětoval zájmy České republiky. Podle něj bude česká armáda bojovat tam, kde si o to řeknou ve Washingtonu, a to i na Ukrajině. (Foto: Twitter)

„Každý, kdo si přečte společné prohlášení ze setkání českého premiéra a prezidenta USA a udělá si elementární překlad diplomatické řeči, tak musí vidět následující závěry,“ napsal Okamura na své stránce na Facebooku a dodal seznam 7 bodů.

1. Česká republika bude zbrojit a kupovat zbraně z USA.

2. Budeme podporovat sankce proti Rusku a zapojíme se do případné války na Ukrajině.

3. Modernizovat českou jadernou energetiku budou firmy USA.

4. Česká armáda po boku armády USA bude nasazena do dalších misí.

5. Budeme podporovat zákazy na čínské informační technologie.

6. Podpora vzájemného obchodu.

7. Co je dobré pro USA, je automaticky dobré i pro demokracii a Českou republiku.

Podle něj hnutí SPD s výjimkou šestého bodu podobný model vztahů odmítá.

„Jde o jednostranné obětování zájmů České republiky ve prospěch zájmů USA. S touto politikou vlády strany ANO, ČSSD a KSČM nesouhlasí,“ napsal Okamura.

Ve společném prohlášení, které je uveřejněno na stránkách Bílého domu, mimo jiné stojí, že obě země nadále „pevně podporují ukrajinskou suverenitu a teritoriální integritu, stejně tak i sankce proti Rusku.“

Dále se opakuje závazek zvýšit obranné výdaje na 2 % HDP. Obě země v tomto ohledu „usilují o pokračování spolupráce v oblasti bezpečnosti a obrany“.

„Oceňujeme statečnost a obětavost amerických a českých vojáků, kteří slouží bok po boku v Afghánistánu,“ stojí dále v prohlášení.

Kromě toho se dokument dotýká i otázek energetické bezpečnosti, která „je neoddělitelným pilířem národní bezpečnosti“.

„Budeme společně pracovat na tom, abychom našli příležitosti pro spolupráci, které se naskytují v transformaci energetických trhů, a podpořili energetickou diversifikaci v Evropě a zajistili tak společnou bezpečnost. Budeme zkoumat potenciální výhody rozvoje regionální energetické infrastruktury ve střední Evropě,“ prohlásily obě strany.

Babiš a Trump se rovněž domluvili na spolupráci, která má zajistit bezpečné a spolehlivé fungování telekomunikačních sítí, aby došlo ke snížení rizika škodlivé kybernetické aktivity.

„Rozhodli jsme se prohloubit naši spolupráci v této oblasti a pracovat ve dvoustranném a mnohostranném formátu, abychom vytvořili zásady pro telekomunikační bezpečnost,“ uvádí dokument.

Babiš je na státní návštěvě Spojených států. Ve čtvrtek jednal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. V pátek má Babiš na programu návštěvu amerického Kongresu a uctění památky obětí teroristického útoku z 11. září.

Washington dlouhodobě varuje před čínskou společností Huawei a její účastí v rozvoji technologií 5G v Evropě. V únoru navštívil střední Evropu americký ministr zahraničních věcí Mike Pompeo, který varoval, že USA omezí spolupráci s těmi zeměmi, které budou zavádět technologie Huawei. USA rovněž usilují o dostavbu jaderného bloku v Česku.

Zdroj: snews.com