Učitelka anglikánské církve řekla studentce, že je „opovrženíhodná“, když vyzvala jiného spolužáka, který se identifikuje jako kočka. (Foto: Flickr)

Třináctiletou dívku a její kamarádku pokáral v pátek učitel na Rye College ve východním Sussexu.

Hádka se rozhořela po hodině „výchovy k životu“, v níž jim bylo řečeno, že mohou „být, kým chtějí, a je jen na nich, jak se identifikují“.

Jeden ze studentů se údajně zeptal spolužáka: „Jak se můžeš identifikovat jako kočka, když jsi dívka?“, což vyvolalo bouřlivý chaos.

Učitelka jim řekla, že je nahlásí vyššímu vedoucímu a že ve škole, která je součástí Aquinas Trust, sítě 11 škol anglikánské církve, již nejsou vítáni, pokud budou i nadále vyjadřovat názor, že existují pouze chlapci a dívky.

Během nahrávky nepřátelské výměny názorů učitel začíná slovy „jak se opovažujete – právě jste někoho opravdu naštval“ tím, že jste „zpochybnil jejich identitu“, uvádí The Telegraph.

Žák na to reagoval: „Jestli se chtějí identifikovat jako kočka nebo něco takového, pak jsou opravdu špatní – šílení.“

Učitelka se pak dívky zeptala, „kde jste vzaly tu myšlenku, že existují jen dvě pohlaví“, a dodala: „To je pravda: „To není názor.“

Učitelka říká, že „pohlaví nesouvisí s tím, s jakými částmi jste se narodili, pohlaví je o tom, jak se identifikujete, což jsem řekla hned na začátku hodiny“.

Dodala, že „ve skutečnosti existují tři biologická pohlaví, protože se můžete narodit s mužskými a ženskými částmi těla nebo hormony“ a „existuje spousta pohlaví – existuje transgender, agender, což jsou lidé, kteří nevěří, že mají vůbec nějaké pohlaví“.

Dívky uvedly, že s tím „nesouhlasí“ a že „nemůžete mít“ agender, protože „pokud máte vagínu, jste dívka, a pokud máte penis, jste chlapec – to je vše“.

Učitelka ji zvýšeným hlasem přerušila: „Jak to myslíš, že to nemůžeš mít? To není zákon … Cisgender nemusí být nutně ten správný způsob – mluvíte o tom, že cisgender je norma, že se ztotožňujete s pohlavním orgánem, se kterým jste se narodili, to je v podstatě to, co říkáte, což je opravdu opovrženíhodné.“

Učitelka naznačila, že dívky jsou homofobní a zmatené, což ony popřely.

Učitel řekl, že „pokud se vám to nelíbí, musíte jít na jinou školu“, a dodal: „Nahlásím vás [vedoucím pracovníkům], musíte vést řádný vzdělávací rozhovor o rovnosti, rozmanitosti a inkluzi, protože já to ve své hodině vyjadřovat nebudu.“

Rodič studentky, která nahrávku pořídila, vyjádřil na internetu hněv a poděkoval „těm, kteří byli laskaví a podporovali“ její dceru.

Rodič jiného žáka 8. ročníku školy, který dostal stejnou lekci, uvedl: „Chápu, co se učitel snažil říct, ale vadí mi, že se debata uzavírá takovým agresivním a výhružným způsobem, což podle mě není ve vzdělávacím prostředí vhodné.

„Bez ohledu na předmět by vzdělávání mělo sloužit k budování povědomí o odlišných názorech, aby se rozšířilo porozumění danému tématu. Nemělo by se jednat o indoktrinaci.“

Mluvčí Rye College uvedl: „Mluvčí Rye College se domnívá, že je to pro nás velmi důležité: „Jsme odhodláni nabízet našim žákům inkluzivní vzdělávání. Učitelé se snaží zajistit, aby názory žáků byly vyslechnuty, a povzbuzují je, aby kladli otázky a zapojovali se do diskuse. Učitelé se také snaží odpovídat na otázky citlivě a upřímně.

„Snažíme se dodržovat nejvyšší standardy v celé škole. Budeme revidovat naše procesy a spolupracovat s příslušnými osobami, abychom zajistili, že k podobným událostem v budoucnu nedojde.“

Zdroj: gbnews.com