Kreml je mimořádně znepokojen situací se sestřeleným Il-20 Ministerstva obrany RF v Sýrii, prohlásil mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

„V Kremlu jsou mimořádně znepokojeni touto situací. Plné hodnocení události je v prohlášení Ministerstva obrany," řekl Peskov.

Prezident RF Vladimir Putin vyjádřil soustrast příbuzným a blízkým a také kolegům vojáků zahynulých při katastrofě letadla Il-20 v Sýrii, prohlásil Peskov.

Podle jeho slov to ale nijak neovlivní dohodu s Tureckem o Idlibu.

Putin a Erdogan se v pondělí v Soči domluvili o vytvoření do 15. října demilitarizovaného pásma podél linie dotyku ozbrojené opozice a vládních vojsk v syrské provincii Idlibu a ministři obrany obou zemí podepsali memorandum o stabilizaci situace v idlibské zóně deeskalace.

„Ne, tento incident to nijak neovlivní. Je to důležitá, průlomová dohoda. Je zásadní z hlediska budoucnosti Sýrie a ještě jednou potvrdila schopnost jak Moskvy, tak i Ankary ke kompromisním a efektivním řešením v zájmu dosažení konečného cíle, tedy syrského urovnání a dělat politiku diplomatickými prostředky," řekl Peskov.

„Na paluby ruských lodí byly vyzvednuty části těl členů posádky, jejich osobní věci a také úlomky letadla," je uvedeno ve zprávě.

„Pro účast v pátracích opatřeních pluje z Černého moře k místu pádu letadla loď projektu 11982 Seliger. Na její palubě se nacházejí neobývané podvodní přístroje Super Gnom, RT-2500 řízené na dálku a schopné se ponořovat do hloubky až 2,5 tisíce metrů a také navigační a hydroakustické zařízení," uvádí se ve zprávě.