Podle deníku Washington Post má mnoho občanů Ukrajiny z války s Ruskem stále horší náladu a národní jednota se začíná tříštit. (Foto: Flickr)

Změna nálad přichází v době, kdy se Kyjevu při jarní protiofenzívě nedaří získat zpět významné území, přestože počet obětí prudce roste.

„Ukrajinci, kteří tolik potřebují dobré zprávy, prostě žádné nedostávají,“ napsal ve čtvrtek deník Washington Post. Jedna z Ukrajinek, Alla Blyzniuková, v rozhovoru pro list uvedla, že „[dříve] byli lidé jednotní“. Nyní, jak popsala, panuje pocit kolektivního „zklamání“.

Pocit zoufalství je vyvolán masivními ztrátami při kyjevské protiofenzívě. Blyzniuková uvedla, že většina vojáků vyslaných na frontu zemře během pouhých dvou až tří dnů.

Minulý týden server Politico uvedl, že Kyjev nasadil do bojů na třech frontách 150 000 vojáků. Nicméně Pentagon přiznává, že ukrajinským silám se nepodařilo dosáhnout žádných významných úspěchů.

Washington veřejně tvrdí, že Kyjevu poskytl vše, co Ukrajina potřebuje k vedení úspěšné protiofenzívy. Západní představitelé však deníku Wall Street Journal přiznali, že ukrajinským silám chybí kritické vybavení.

„Když Ukrajina letos na jaře zahájila velkou protiofenzívu, západní vojenští představitelé věděli, že Kyjev nemá veškerý výcvik ani zbraně – od granátů po bojová letadla -, které potřebuje k vytlačení ruských sil.“ Zpráva pokračovala: „Doufali však, že ukrajinská odvaha a vynalézavost to zvládnou. To se nestalo.“

Anna Oliinyk, ukrajinská vojákyně, řekla listu Post, že doufala, že ztráty budou stát za to…

„Všichni ti chlapi se nám vracejí z frontové linie bez končetin,“ řekla. „Chci, aby cena, kterou zaplatili, byla přiměřená. Jinak je to prostě zbytečné, čím si prošli.“

Annin manžel, ukrajinský voják, který přišel o nohu, řekl deníku Post, že kdyby se mohl znovu rozhodnout, do armády by nenarukoval, a dodal, že Kyjev posílá na frontovou linii nevycvičené vojáky.

„Berou všechny a posílají je do první linie bez řádné přípravy,“ řekl. „Nechci být ve společnosti nemotivovaných lidí,“ dodal.

Zdroj: libertarianinstitute.org