Podle deníku Telegraph svolává Světová zdravotnická organizace skupinu předních odborníků na mimořádnou schůzku k probíhající epidemii opičích neštovic. (Foto: Flickr / ilustrační)

Schůzka se koná v době, kdy 12 zemí nahlásilo nedávné případy nákazy a CDC potvrdilo nejméně jeden případ ve Spojených státech.

„Jsem si jistý, že nakonec půjde o největší epidemii opičích neštovic, jakou jsme kdy měli mimo endemické oblasti v Africe,“ uvedl pro Axios Daniel Bausch, odborník na infekční choroby a prezident Americké společnosti tropické medicíny a hygieny.

Bausch si přesto myslí, že zatím není důvod k obavám.

„Nemyslím si, že je důvod k panice. Nemyslím si, že budeme mít desítky tisíc případů.“

Profesorka Anne Rimoinová, profesorka epidemiologie na Kalifornské univerzitě v Los Angeles a světově uznávaná odbornice na opičí neštovice, řekla deníku Telegraph, že očkování blízkých kontaktů potvrzených případů, známé také jako kruhové očkování, je pro zdravotníky dobrou volbou.

Dodala, že veřejnost by v této fázi neměla být příliš znepokojena.

„Běžného člověka bych příliš neznepokojovala. Pokud máte vyrážku, kontaktujte svého lékaře, vyrážka je neobvyklá nebo vypadá jako opičí neštovice,“ řekla.

„Pokud si myslíte, že jste byli vystaveni kontaktu s někým, kdo má opičí neštovice a má tento druh vyrážky, identifikovala bych se a promluvila si se svým poskytovatelem zdravotní péče.“

Takže COVID „nepředstavoval pro obyvatele USA zásadní hrozbu“ (Fauci), subprime je „zvládnuto“ (Bernanke) a „nevěřím, že za našich životů dojde k další finanční krizi (Yellenová)… ale teď bychom se neměli obávat opičích neštovic…“.

Zdroj: telegraph.co.uk