Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že letadlo, které vzlétlo v důsledku pohybu fregaty Evertsen nizozemského námořnictva směrem k ruským hranicím v Černém moři, jednalo v souladu s mezinárodními pravidly pro využívání vzdušného prostoru. (Foto: Youtube, RT)

K incidentu s lodí Evertsen došlo následující den poté, co černomořská flotila a pohraniční služba FSB zastavily narušení státní hranice britským torpédoborcem Defender.

„Dne 24. června 2021 bylo prostřednictvím objektivní kontroly černomořskou flotilou nad akcemi lodí NATO v Černém moři zjištěno, že fregata Evertsen nizozemského námořnictva, která byla v neutrálních vodách, změnila směr a začala se pohybovat směrem ke Kerčskému průlivu,“ uvádí se ve zprávě ministerstva obrany.

Aby se zabránilo narušení hranice teritoriálních vod, byly do vzduchu zvednuty stíhačky Su-30 a bombardéry Su-24, které letěly poblíž lodi v bezpečné vzdálenosti.

Fregata okamžitě změnila směr od ruských hranic a pokračovala po předchozí trase.

Nizozemsko uvedlo, že akce ruské strany byla „agresivní“. Úřadující ministr obrany Ankh Beyleveld-Schouten uvedl, že Amsterdam má v úmyslu jednat s Moskvou o situaci mezi lodí Evertsen a ruskými stíhači.

Podle nizozemského ministra měla loď plné právo být v místě, kde k incidentu došlo.

„Neexistuje žádná omluva pro takové agresivní akce, které zbytečně zvyšují riziko incidentů.“ Nizozemsko o tom bude jednat s Ruskem“, cituje Beyleveld-Schouten TASS.

Nizozemská strana je přesvědčena, že letadla byla vybavena bombami a raketami vzduch-země, letěla nebezpečně blízko nad fregatou a simulovala útok.

Poté Evertsen údajně měla poruchu na elektronických zařízení. Později ruská FSB zveřejnila video s výstražnou palbou v průběhu narušení britského torpédoborce.

Na záznamu je slyšet, jak pohraniční stráže varují posádku lodi před nepřípustností porušení hranice a požadují změnu kurzu, poté zahájí výstražnou palbu.

Rusko zastavilo britský torpédoborec střelbou a bombami Tiskový tajemník ruského prezidenta Dmitrij Peskov označil situaci s britským plavidlem za „úmyslnou a připravenou“ provokaci.

„Litujeme, že to byla úmyslná provokace, úmyslná a připravená. Rozhodně nás znepokojují takové akce britské lodi. Považujeme takové akce za nepřijatelné a nejsou v souladu s mezinárodním právem,“ uvedl Peskov.

„Nechtěli bychom však z této situace odvodit, dokonce bychom ani nechtěli předpokládat, že takové provokativní akce budou pokračovat, “uvedl představitel Kremlu.

Zdroj: pz.cz