8. června bude ve městě Ningbo (Ning-po) v provincii Zhejiang (Če-ťiang) na východě Číny zahájen druhý Veletrh Číny a zemí střední a východní Evropy (CEEC). (Foto: Wikimedia)

Tématem letošního veletrhu je „Budování nového vzoru a sdílení nových příležitostí“.

Byly zřízeny tři výstavní oblasti pro konkrétně výstavu týkající se střední a východní Evropy, mezinárodní výstavu spotřebního zboží a pro dlouhodobou výstavu dovozních komodit.

Celková výstavní plocha je 200 tisíc metrů čtverečních. Očekává se, že veletrhu se zúčastní více než 2.000 vystavovatelů a 6.000 kupujících. Čestní hosté letošního veletrhu budou Srbsko a Česká republika.

Kromě toho se veletrhu zúčastní více než 260 představitelů zahraničních vlád, obchodních institutů a podniků, včetně více než 40 velvyslanců a generálních konzulů z různých zemí v Číně.

Celní odbavení pro 15 sérií příchozích exponátů, asi 5.000 kusů, z Polska, Maďarska, Bulharska, Albánie, České republiky a dalších zemí střední a východní Evropy již bylo dokončeno.

Všechny exponáty byly přepraveny do dočasného místa celní kontroly Mezinárodního výstavního centra v Ningbo. Návštěvníci na výstavě uvidí letadla z Česka a Slovinska, jachty z Polska a prvotřídní značky kuchyňského nádobí z České republiky.

Veletrh Čína-CEEC je jedinou zahraniční institucionální výstavou na národní úrovni v Číně pro země střední a východní Evropy. Ve městě Ningbo byla zřízena trvalá výstava komodit CEEC o rozloze 15 tisíc metrů čtverečních s 28 pavilony, které shromažďují více než 4.000 komodit ze zemí střední a východní Evropy.

Do roku 2020 bylo mezi Ningbo a střední a východní Evropou více než 160 obousměrných investičních projektů s investicemi v hodnotě 560 milionů amerických dolarů.

V prvním čtvrtletí letošního roku činil dovoz a vývoz mezi Ningbo a střední a východní Evropou 8,85 miliardy yuanů, což představuje meziroční nárůst o 57,7 %.