Vědci ze Šanghajského farmakologického ústavu Čínské akademie věd a virologického ústavu ve Wu-hanu zjistili, že čínský lék zvaný Shuanghuanglian Koufuye může brzdit koronavirus, uvádí agentura Sin-chua. (Foto: Pixabay)

Složení léčiva zahrnuje zimolez japonský, šišák bajkalský a zlatici převislou. Podle čínské medicíny tyto tři látky pomáhají odstranit horečku, vyvádějí toxiny z těla a čistí člověka z vnějšku i zevnitř. Podle moderních výzkumů má Shuanghuanglian Koufuye široké antivirové a antibakteriální vlastnosti a také posiluje imunitu organismu.

V roce 2003 vědci ze Šanghajského farmaceutického ústavu zjistili, že Shuanghuanglian Koufuye může bojovat se SARS. Poté více než 10 let zkoumali účinnost léku proti chřipkovým virům (H7N9, H1N1, H5N1), těžkému akutnímu respiračnímu syndromu a blízkovýchodnímu respiračnímu syndromu. Ve všech případech měl lék očividný antivirový účinek. V současné době probíhají klinické zkoušky tohoto léku.

Později Státní zdravotní výbor ČLR a Státní správa tradiční čínské medicíny zveřejnily název ještě jednoho léku účinného proti koronaviru. Je to Huoxiangzhengqi koufuye.

31. prosince čínské úřady informovaly Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) o propuknutí neznámé pneumonie ve městě Wu-han, které se nachází v centrální části země. Odborníci identifikovali původce onemocnění – jedná se o koronavirus 2019-nCoV. V Číně je již 213 obětí nového koronaviru, infikováno je asi 9,7 tisíc. Mimo Čínu onemocnělo dalších 100 lidí v téměř 20 zemích.  WHO uznala propuknutí jako mimořádnou událost mezinárodního významu. První dva případy koronaviru byly zjištěny v Ruské federaci, v Zabajkalském kraji a v Ťumenské oblasti, oba nakažení jsou občané Číny.

Zdroj:  vesti.ru