Ve Francii byly od 23. dubna do 6. května zaznamenány čtyři nové případy trombózy v souvislosti s použitím vakcíny proti koronaviru od společnosti AstraZeneca, přičemž dva z nich jsou smrtelné, uvádí Národní agentura pro bezpečnost léčivých přípravků (ANSM). (Foto: Flickr)

„V uvedeném období byly analyzovány čtyři nové případy atypické lokalizace trombózy, z nichž dva byly smrtelné, nyní je celkový počet případů trombózy (ve Francii) od začátku očkování 34, z toho 11 smrtelných,“ uvádí další zpráva ANSM.

Uvádí se, že důvody vzniku krevních sraženin u řady lidí očkovaných proti covidu-19 nejsou známy, ale „role adenovirového vektoru“ je jednou z hypotéz.

ANSM nedokázala identifikovat konkrétní věkovou skupinu, jejíž zástupci by se nacházeli v rizikové zóně vzniku krevních sraženin.

Evropská agentura pro léčivé přípravky po prostudování dalších informací o vakcíně AstraZeneca uvedla, že její přínosy převažují nad souvisejícími riziky, ale uznala pravděpodobnost souvislosti mezi očkováním a velmi vzácným výskytem tromboembolických komplikací u pacientů.

Regulátor považuje za nutné zařadit vzácnou pravděpodobnost takových komplikací do seznamu vedlejších účinků této vakcíny.

Odborníci však dosud nedokázali potvrdit žádné konkrétní rizikové faktory spojené s přípravkem AstraZeneca, které by mohly vyvolat trombózu.

Je známo pouze to, že většina hlášených případů se vyskytla u žen mladších 60 let během dvou týdnů po očkování.