Po dobu osmi let války v Sýrii se ji Spojeným státům nepodařilo zastavit. Nejvíce k vyřešení konfliktu přispěly Rusko a Turecko, uvedl člen Rady bezpečnosti a zahraniční politiky turecké prezidentské správy Ismail Safi. (Foto: PoR)

„Spojené státy nezastavily syrskou válku za osm let. Turecko a Rusko se nejvíce podílely na ukončení konfliktu. Turecko neutralizovalo tisíce bojovníků ISIS.

Nejprve jsme vyřešili problémy západně od Eufratu a nyní spolu s Ruskem na východě. Dohoda podepsaná v Soči je ve prospěch každé strany,“ řekl Safi v Ankaře v průběhu prezentace knihy Jevgenije Primakova Důvěrné: Blízký východ na jevišti a v zákulisí, která je vydaná v turečtině.

​V úterý 22. října prezidenti RF a Turecka Vladimir Putin a Tayyip Erdogan podepsali podle výsledků šestihodinových jednání memorandum o vzájemném porozumění z 10 bodů.

V něm se mj. praví, že od 12:00 dne 23. října 2019 vstupují na syrskou stranu syrsko-turecké hranice za hranicemi zóny turecké operace Pramen míru jednotky ruské vojenské policie a syrské pohraniční služby.

Budou tak napomáhat stažení kurdských oddílů a jejich zbraní na 30 kilometrů do syrsko-turecké hranice, které má být ukončeno v průběhu 150 hodin.

Od tohoto okamžiku začne společné rusko-turecké hlídkování do hloubky až 10 kilometrů od hranice západně a východně od zóny operace Pramen míru kromě města Kámišlí.

Zdroj: snews.com