Bývalý bulharský ministr zahraničí Solomon Pasi uvedl, že v případě možného konfliktu mezi NATO a Ruskem v Černém moři by se nemělo počítat s podporou Turecka. Promluvil o tom na televizním kanálu NOVA. (Foto: Flickr)

„NATO by mělo velmi dobře pochopit, že v případě možného konfliktu mezi NATO a Ruskem v Černém moři dnes můžeme očekávat mnohem méně, že bude Turecko na straně NATO, než před deseti lety,“  řekl politik.

Stálá představitelka USA v NATO Kay Bailey Hutchisonová dříve řekla, že v průběhu nadcházejících jednání ministrů aliance, které se budou konat 3. a 4. dubna, se plánuje přijetí balíčku rozhodnutí o Černém moři. Jedná se zejména o zajištění bezpečného proplutí ukrajinských lodí přes Kerčský průliv.

NATO také plánuje vyslat velké množství svých lodí do Černého moře a rozšířit rozsah vojenského zpravodajství. „Nejen kvůli incidentu v Kerčském průlivu, ale také proto, že jsme přesvědčeni, že Rusko ohrožuje spojenectví na celém východním křídle, nejen na severu,“ řekla Hutchisonová na briefingu ve Washingtonu. Zdůraznila potřebu zajistit ochranu Rumunska, Bulharska, Ukrajiny a Gruzie.

Očekává se, že balíček opatření bude schválen v první den jednání, 3. dubna.

25. listopadu ruské pohraniční stráže zadržely tři ukrajinské lodě s 24 členy posádky v Kerčském průlivu. FSB tvrdí, že nelegálně překročili ruské hranice. Všichni ukrajinští námořníci byli zatčeni až do dubna. Západní země odsoudily akce Ruska.

Zdroj:  nova.bg