V Pentagonu vyvrátili zprávy o tom, že tři američtí vojáci byli zraněni při útoku neznámých osob na konvoj v provincii Dajr az-Zaur na severovýchodě Sýrie, uvedl ve středu pro Sputnik mluvčí Pentagonu Sean Robertson. (Foto: Flickr)

„Zprávy o tom, že tři američtí vojáci a pět vojáků SDF (Syrských demokratických sil) byli zraněni při útoku na automobilový konvoj v Dajr az-Zauru 26. května tohoto roku, nejsou pravdivé. K žádnému útoku nedošlo,“ řekl.

Syrská státní agentura SANA s odvoláním na informovaný zdroj oznámila, že k útoku, v jehož důsledku byli tři Američané zraněni, došlo u vesnice Rashid v Dajr az-Zauru, útočníci použili automatické zbraně a ruční granáty.

Syrská média dříve informovala o přesunu vojáků americké armády z Iráku do Sýrie. Američtí vojáci dopravili na své základny v provincii Hasaka dodatečnou techniku a stožáry pro mobilní spojení.

Zprávy o útocích neznámých oddílů na americké vojáky v syrských provinciích Hasaka a Dajr az-Zaur se začaly v posledních měsících objevovat v médiích pravidelně. V důsledku jednoho z takových útoků zmizeli beze stopy dva Američané, jejich osud není dosud znám.

Ozbrojený konflikt v Sýrii vypukl v roce 2011. V jednotlivých oblastech pokračují zátahy proti ozbrojencům. Američtí vojáci se nacházejí v provinciích Hasaka a Dajr az-Zaur nezákonně. Soustředili své síly kolem velkých nalezišť ropy a plynu.

Syrské úřady nejednou prohlásily, že přítomnost v zemi amerického vojenského kontingentu porušuje svrchovanost státu a všechna mezinárodní pravidla. Zvláštní zástupce USA pro Sýrii James Jeffrey ze své strany začátkem května prohlásil, že Washington usiluje o obnovení v zemi situace, která byla před začátkem konfliktu v roce 2011 a v konečném důsledku o stažení z této země všech ozbrojených sil, především íránských.