Filippo Grandi, který zastává úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, oznámil, že navracet uprchlíky zpět do Sýrie není za stávajících nebezpečných podmínek možné.

Centrum pro přijímání uprchlíků dne 11. srpna oznámilo, že touhu vrátit se do své země vyjádřilo více než 1,7 milionů Syřanů. Největší zájem byl u uprchlíků pobývajících v Libanonu, Turecku a Německu. Syrská vláda již dříve vytvořila koordinační štáb, který se zabývá navrácením uprchlíků do rodného kraje.

V čele tohoto štábu stojí ministr pro místní správu Husajn Machlúf. Tato skupina úzce spolupracuje se štábem, který funguje v ruském Národním centru řízení obrany RF.

„Nemůžeme uprchlíkům dovolit, aby se vrátili do země, kde panují nebezpečné podmínky," oznámil v pondělí Grandi na tiskové konferenci s německým ministrem zahraničí Heiko Maasem v Berlíně.

Podle jeho slov se v sousedních zemích nachází více než 5 milionů syrských uprchlíků a OSN nemůže zaručit navrácení takové počtu lidí do zemí kvůli pokračujícímu konfliktu.

Podle informací ruského Centra pro přijímaní uprchlíků v současné době více než 1,7 milionu Syřanů z celkem 9 zemí vyjádřilo svou touhu vrátit se do rodné země.