Hora se nazývá Monte Kali nebo Kalimanjaro. Ve skutečnosti jde o největší útvar svého druhu na planetě. Co je toto vlastně za záhadu?

Hora se skládá z chloridu sodného čili nebo v jednoduchosti ze soli. Ta je vedlejším produktem při těžbě potaše (uhličitan draselný, žíravina). Chemické sloučenině, která má podstatné využití téměř v každém výrobním procesu.

Je neodmyslitelná při výrobě pracích prášků, výrobě léků, při chemii či hasicích přístrojích. Těžba potaše si však vybírá jistou daň.

Tato nechvalně známá slaná hora se nachází v německém městě Heringen a je výsledkem let těžení společnosti K + S AG.

Důsledkem toho, že společnost zde uskladňuje sůl jako odpad z potaše, vzniká tato hora, která je každou hodinu těžší přibližně o 900 tun (7,2 milonu tun za rok).

Hora Monte Kali je na některých místech slanější, než baltské moře. Největší německý důl, v níž se těžil potaš měl velikost Prahy.

Při každé vytěžené tuně této chemické sloučeniny, vzniká dalších pět tun odpadu. Hora má v současnosti výšku 250 metrů a stihla si vytvořit docela slušné jméno.

Každý rok ji navštíví 10 tisíc turistů. Problém však je, že sůl není přítelem života a tak taková hora velmi výrazně ničí své okolí, včetně života v nedaleké řece.