Turecká operace Pramen míru v Sýrii napomůže politickému procesu v zemi, uvádí se v pátečním prohlášení MZV Turecka. (Foto: PoR)

„Tvrzení, že operace Pramen míru poškodí úsilí o dosažení politického urovnání v Sýrii, mají daleko k realitě. Separatistický program, který podkopává zásadu územní celistvosti a politické jednoty Sýrie, PYD/YPG (kurdská Sjednocená demokratická strana/Lidové obranné jednotky) nemůže být považován za zákonného zástupce nějaké části syrského lidu. Boj proti takové teroristické organizaci pouze přispěje k posunu politického procesu vpřed,“ uvádí se v prohlášení.

Uvádí se, že Turecko je jednou z mála zemí, které vynaložily maximální úsilí k vytvoření ústavního výboru Sýrie v úzké spolupráci s jinými garanty astanského procesu (RF a Íránem) a OSN.

„Zachování územní celistvosti a politické jednoty našeho souseda Sýrie je pro Turecko mimořádně důležité. Některé země, které přímo nebo nepřímo podporují separatistický program teroristické organizace PYD/YPG, neoprávněně obviňují Turecko v této otázce. Je to projev jejich zklamání ze zmaření jejich plánů na rozdělení Sýrie,“ uvádí se v dokumentu.

„Naším hlavním očekáváním od mezinárodního společenství, zvláště od našich spojenců, je podpora našeho boje proti terorismu. Stejně jako v minulosti bude Turecko i nadále rozhodně bojovat proti všem typům teroristických organizací,“ uvádí se ve zprávě.

Ruský prezident Vladimir Putin hovořil o možnosti úprku ozbrojenců teroristické skupiny Islámský stát*, které zajali Kurdové, ze severovýchodu Sýrie v důsledku turecké vojenské operace.

„Nyní vidíme, co se děje na severu Sýrie v souvislosti s tureckou vojenskou operací… Jsou určité věci, které nemohou uniknout naší pozornosti. Konkrétně: na severu Sýrie se nacházejí zóny, kde jsou soustředěni ozbrojenci IS. Byli dosud v zajeti kurdskými vojenskými útvary. Nyní tam vchází turecká armáda a Kurdové opouštějí tyto tábory. Ve skutečnosti to jsou tábory, kde jsou vězněni ozbrojenci IS. Prostě se mohou rozprchnout. Nejsem si jistý, jestli turecká armáda dokáže – a jak rychle – převzít nad tím kontrolu,“ řekl Putin na zasedání Rady hlav států SNS.

Zdroj:  reuters.com