Americké letectvo tajně zvyšuje investice do rekonstrukce vojenských letišť blízko východních hranic NATO. To umožní americkému letectvu nasadit síly a prostředky na základnách spojenců, aby mohly fungovat v blízkosti západních hranic Ruska.

Finanční nabídka Pentagonu pro rok 2019 uvádí 828 milionů dolarů na financování programu na podporu evropských spojenců a „zadržovaní Ruska" (EDI). Téměř polovina těchto prostředků půjde do zařízení amerických leteckých sil. To znamená, že v porovnání s rokem 2018 se financování vojenské výstavby v rámci EDI zvýší o více než polovinu, píše DefenseNews. I když v poslední době americká armáda snižovala svou přítomnost v Evropě.

Nyní USA plánují poslat 363,8 milionů dolarů na vybudování zařízení pro leteckou dopravu v Evropě. Pro srovnání, v roce 2017 bylo na tyto účely vynaloženo 85,4 milionů dolarů. Americké letectvo vytváří na evropských leteckých základnách zásoby paliva, střeliva i náhradních dílů a modernizuje letiště na východních hranicích NATO, zdůvodňuje to nutností rychlé reakce na ruskou invazi do nějaké evropské země.
Americká armáda nebuduje nové vojenské základny v zemích bývalého sovětského bloku, ale modernizuje existující, uvádí noviny.

„To pomáhá posílit spojenecké síly v krizi. Nové přistávací dráhy, čerpací stanice a sklady střeliva výrazně zvyšují mobilitu letectva v nouzových situacích," vysvětluje Mark Kansian, bývalý důstojník námořní pěchoty a nyní poradce Centra strategických a mezinárodních studií.

Přibližně to samé bylo řečeno na březnových slyšeních v Kongresu velitelem amerických sil v Evropě, generálem Curtisem Scaparottim: „Díky finančním prostředkům vyčleněným v letech 2018 a 2019 na modernizaci letišť bude v nouzových situacích možné rychle přijímat bojovníky čtvrté a páté generace, bombardéry a leteckou dopravu."

Za americké peníze se již v Estonsku modernizuje systém doplňování paliva a přistávací dráhy letecké základny Amari. V sovětské době bylo letiště nazýváno Suurkula, zde sídlily nadzvukové stíhačky MiG-27 a bombardéry Su-24.

Na rekonstrukci maďarské letecké základny Kecskemet je vyděleno 56 milionů dolarů. Budou postaveny sklady paliva a také budou opraveny přistávací dráhy. V padesátých letech dvacátého století na základně sídlil 927. königsbergský letecký pluk. Vedle bojových povinností zde probíhal pilotní výcvik maďarských pilotů k ovládání MiG-15 a MiG-17.

V rámci žádosti o rozpočet na rok 2019 jsou plánovány finanční prostředky na výstavbu skladů střeliva a rozšíření stanoviště stíhaček na letišti Malacky na Slovensku.

Reakce experta

Spojené státy opravují letiště postavená ve východní Evropě za sovětské doby kvůli zadržování Ruska, prohlásil vojenský expert Jurij Knutov v rozhovoru pro RT.

Podle slov odborníka si USA uvědomují nedostatečnou bojovou pohotovost evropských armád a doufají ve zvýšení možnosti bojového a transportního letectva. Proto Pentagon modernizuje letiště u ruských hranic. Expert přitom poznamenal, že nevraživost Washingtonu vůči Moskvě se nedá vysvětlit logicky.

„To je akt silového nátlaku na naši zemi. Program Američanů vypadá v současné vojensko-politické situaci zcela neadekvátně. Vpád Ruska do jedné z členských zemí aliance je nesmysl a fantazie, které se nedají logicky vysvětlit ani na Západě. Pod touto záminkou se však přibližují vojska NATO ke hranici Ruské federace," řekl Knutov.

Zdroj televizní stanice je přesvědčen, že USA vyprovokovávají nové závody ve zbrojení, což neodpovídá plánům Ruska. Avšak podle jeho názoru bude moci Moskva důstojně odpovědět Washingtonu na upevnění letecké infrastruktury v Evropě.

Řada amerických médií oznámila, že Bílý dům může v roce 2019 vyčlenit na zadržování Ruska 828 milionů dolarů. Větší část této částky bude vynaložena na modernizaci letišť, aby mohla být zařízena rozvětvená síť dislokace amerických letadel u ruských hranic v Evropě.

Zdroj: rt.com