Po incidentu se zachyceným dronem z minulého týdne, kdy se americký dron MQ-9 Reaper zřítil do Černého moře, Rusko opět upozorňuje Spojené státy. (Foto: Twitter)

Pentagon uvedl, že hodlá pokračovat v hlídkování na mezinárodním území, přestože Kreml tvrdí, že v rámci „speciální operace“ na Ukrajině uzavřel část vzdušného prostoru nad Černým mořem.

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov v novém varování uvedl, že Moskva podnikne „protiopatření“ proti jakýmkoli dalším letům dronů USA nebo NATO nad těmito částmi Černého moře, kde došlo k incidentu se záchytem.

„Varujeme je před pokusy hrát si na nervy a zkoušet naši trpělivost,“ uvedl Rjabkov podle agentury RIA Novosti. Americký dron „se nacházel v zóně, kde jsme zavedli zvláštní režim spojený s prováděním vojenských cvičení,“ dodal.

Přislíbil, že svrchovanost a bezpečnost Ruska budou zajištěny „všemi dostupnými prostředky“ a že „žádné americké drony, ať už průzkumné, úderné, strategické nebo jakékoliv jiné“, „neotřesou jejich odhodláním“.

Podle zdrojů citovaných CNN Pentagon změnil trasy letů svých dronů dále od poloostrova Krym z obav, že další incident, jako byl ten z minulého týdne, by mohl vyvolat přestřelku s Ruskem:

Od srážky jednoho z ruských letounů s dronem MQ-9 Reaper minulé úterý však USA přesunuly své lety dronů dále od vzdušného prostoru obklopujícího Krymský poloostrov a východní části Černého moře.

Jeden z představitelů uvedl, že tyto trasy jsou součástí snahy „vyhnout se přílišné provokaci“, neboť Bidenova administrativa se nadále snaží vyhnout incidentu, který by mohl potenciálně přerůst v přímý konflikt mezi americkými a ruskými silami.

A další informace:

Úředník uvedl, že lety dronů budou „prozatím“ pokračovat tímto způsobem, ale dodal, že již existuje „chuť“ vrátit se k trasám blíže k Ruskem drženému území.

Brzy budeme pravděpodobně svědky dalších šarvátek o vzdušný prostor v Černém moři a v reakci na to bude Rusko pokračovat v prosazování dalších svých červených linií, možná opět silou, jako tomu bylo v případě dronu Reaper. Mezitím se Rusové údajně stále snaží získat zpět sestřelený americký dron, který se údajně potopil ve velmi hlubokých vodách.

Zdroj: cnn.com