Bílý dům uvedl, že Spojené státy využijí veškeré metody k tomu, aby došlo k ukončení vlády prezidenta Nicoláse Madura ve Venezuele. (Foto: Flickr)

Mezi ně patří i zablokování aktiv venezuelské centrální banky nebo ropné společnosti PDVSA.

Americký prezident Donald Trump podepsal příkaz, který nařizuje zablokovat aktiva venezuelských úřadů v jurisdikci USA, včetně centrální banky země a státní ropné společnosti PDVSA, píše se v dokumentu, jenž byl zveřejněn Bílým domem v úterý.

Kromě toho z toho plynou i omezení vstupu na území USA takovým osobám, na které se vztahují sankce.

„Všechny možnosti jsou na stole. Spojené státy využijí veškeré odpovídající prostředky, aby Nicolás Maduro skončil v úřadu venezuelského prezidenta. Také chceme pomoci zabezpečit přístup humanitární pomoci a zajistit demokratický přechod moci ve Venezuele,“ vyplývá ze zveřejněného prohlášení.

Ve Venezuele začaly masové protesty proti prezidentu Nicolásovi Madurovi 21. ledna krátce poté, co složil prezidentskou přísahu. Předseda venezuelského Národního shromáždění Juan Guaidó se nezákonně prohlásil za prozatímní hlavu státu.

Mnoho západních stran, včetně Spojených států, jej uznaly dočasným prezidentem. Rusko, Čína, Turecko a řada dalších zemí naopak podpořily jako prezidenta Nicoláse Madura.

Dříve Sputnik informoval o tom, že Samuel Moncada, velvyslanec Venezuely v OSN, požádal Radu bezpečnosti o co nejrychlejší reakci na hrozby USA zavést blokádu proti jeho zemi.

„Žádáme dnes od této Rady bezpečnosti, aby začala okamžitě jednat pro odvrácení katastrofy, kterou způsobí nevyhnutné vojenské akce proti Venezuele, které už byly ohlášeny jedním ze stálých členů Rady – vládou USA,“ sdělil Moncada.

Sám prezident USA se dříve nechal slyšet, že se projednává otázka o zavedení blokády proti Venezuele.

Venezuelský diplomat zmiňoval paragraf 41 Charty OSN, ve kterém je zakotveno možné zavedení námořní blokády jako silového opatření proti nějaké zemi. Může však být použito pouze na základě rozhodnutí RB OSN, a to v případě, že dochází k ohrožení míru či k aktům agrese.

„Naléhavě žádáme Radu bezpečnosti, aby nutila k plnění Charty OSN, chránila mezinárodní právo, aby zachovala mír a zastavila Trumpovu válku,“ dodal Moncada.

Venezuelu v posledním roce několikrát postihl rozsáhlý blackout, který zasáhl i hlavní město Caracas. Venezuelská vláda tvrdí, že se jednalo o cílený útok na hydroelektrický systém země. 

Zdroj:  cnn.com