Za celou dobu koronavirové pandemie na Ukrajině bylo provedeno pouze 181 tisíc testů, zatímco v Rusku je denně testováno asi 170 tisíc lidí. (Foto: Flickr)

Ukrajinská média si toho všimla po vystoupení ruského prezidenta Vladimira Putina k Rusům.

„V Rusku denně otestují 300 tisíc lidí. To je 1,5krát více, než Ukrajina udělala za celou dobu epidemie,“ uvedl portál „Strana.ua“ v titulku po Putinově vystoupení.

Ukazuje se, že v polovině března bylo v Rusku provedeno 2,5 tisíc testů denně, nyní asi 170 tisíc testů denně, což je jeden z nejvyšších ukazatelů na světě. Do poloviny května bude počet testů zvýšen na 300 tisíc denně.

Portál s odkazem na internetový Telegram kanál „Politika země“ napsal, že na Ukrajině bylo od začátku epidemie provedeno něco přes 181 tisíc testů na koronavirus.

„Hlavní rozdíl je v tom, že v Rusku provádějí testy u všech potenciálních kontaktů, nejen u infikovaných lidí, ale také u těch, u nich mají podezření na koronavirus. Na Ukrajině taková praxe neexistuje. Pravidlo povinného testování všech dodavatelů s infikovanými lidmi je zavedeno zákonem přijatým minulý týden. Odborníci však mají velké pochybnosti o tom, že se tak stane v praxi kvůli deficitu testů,“ uvedla zpráva.

Deník také upozornil, že se na Ukrajině od 12. května změkčují opatření proti epidemii a cituje varování místní viroložky, že po tomto datu dojde k nárůstu onemocnění.

Zdroj:  strana.ua