Americký prezident Donald Trump v pátek prohlásil, že přistupuje k "ukončení" vztahů mezi Spojenými státy a Světovou zdravotnickou organizací (WHO), která podle něj selhala v boji proti počátečnímu šíření koronavirového onemocnění COVID-19. Informuje o tom tisková agentura AFP. (Foto: Flickr)

Trump již dříve pozastavil financování této organizace a obvinil ji, že je na pozadí globální krize "loutkou" v rukou Číny.

"Protože nedokázali přikročit k požadovaným a tak velmi potřebným reformám, ukončíme dnes náš vztah se Světovou zdravotnickou organizací," řekl novinářům šéf Bílého domu.

Trump řekl, že USA "přesměrují tyto fondy na řešení jiných naléhavých případů veřejného zdraví ve světě".

Trump dodal, že Peking má "totální kontrolu" nad WHO a čínští představitelé "ignorovaly" povinnost informovat WHO o vývoji situace a přinutily WHO zavádět svět, kdy byl virus objeven.

Americký prezident podle tiskové agentury AP také připomněl, že USA ročně přispívají do fondů WHO sumou 450 milionů dolarů, zatímco Čína poskytuje přibližně 40 milionů. Spojené státy jsou největším zdrojem dotací pro WHO a obecně se proto předpokládá, že jejich odchod tuto mezinárodní organizaci značně oslabí.

Trump 18. května pohrozil, že permanentně zmrazí financování WHO ze strany Spojených států, pokud v ní do 30 dní nedojde k "podstatným zlepšením".

Washington pozastavil svou finanční podporu WHO v polovině dubna a obvinil tuto organizaci, že má příliš blízké vztahy s Čínou, jakož i z toho, že zatajuje a špatně vede řešení koronavirové pandemie.

Zdroj:  cnet.com