Dávám je sem proto, že jsme opět svědky mytí mozků – máme být přesvědčeni, že jde o "vlastence" bojující za nezávislost Ukrajiny. (Foto: Facebook)

Jejich váleční vůdci, Bandera a Šuchevyč byli již před několika lety prohlášeni za "národní hrdiny" a Prezident Porošenko oznamuje, že bude navrhovat, aby byli ukrajinští nacisté uznáni za odbojovou složku a obránce ukrajiny. Říká o nich:

"Bojovníci UPA (Banderovci) jsou pro Ukrajince příklady hrdinství a vlastenectví "

Je šokující když tyto hlasy zaznívají i u nás, ať už relativizující "kdo je pro někoho hrdina, může pro jiného být terorista", nebo omluvně, že pouze reagovali na Stalinistický útlak.

Je to lež které se dopouští jejich apologeti i u nás.

Připojuji několik obrázků jejich "vlastenecké odbojové činnosti" například v Lwowském ghetu kde tito hrdinové povraždili podle nacistické zprávy 7000 židů, za což si vysloužili pochvalu samotného Heinricha Himmlera. A obrázky z jejich bojové činnosti za svobodu Ukrajiny, při které povraždili podle polských údajů asi 100000 Poláků, včetně starých lidí, žen a dětí. Připočtěme k tomu Rusy, Čechy, a jiné národnostní menšiny, od kterých měla být podle vůdců UPA Ukrajina očištěna. Ti lidé, jejich oběti, nebyli Stalinisté, nebyli vrahy a násilníky, kteří se zmocnili jejich země. Byly to jejich spoluobčané, oběti komunismu stejně jako oni a navíc se stali obětmi nacismu a krutého násilí svých krajanů a sousedů – "vlastenců" Banderových jednotek a Ukrajinské SS divize.

Rasová a národnostní očista Ukrajiny konec konců zůstala cílem těchto vlastenců dodnes.
Miláček amerických a evropských politiků, předseda parlamentní strany !Svoboda" (ještě před nedávnem nazývané "Národně socialistická strana Ukrajiny"), Oleh Tahnybok, prohlašuje, že "zbavíme Ukrajinu Židů, Rusů a jiné verbeže".

Pravděpodobně je to i našim cílem – naše vláda a naše politické strany s tím souhlasí. Rozhodně se od takových prohlášení nedistancují, ani TOP09, ani Sociální demokraté, ani ANO a k mé velké lítosti ani ODS. Ani jedna z našich parlamentních stran nedokázala ani jednou ukrajinský nacismus odsoudit. Všechny vyhlašují svou "bezvýhradnou podporu" Kyjevské vládě, která je na nacistech a jejich "Národních gardách" závislá.

Možná bychom, podobně jako na Ukrajině, měli stavět zločincům jako Bandera pomníky.

Navrhoval bych je postavit před vchody do sídel výše jmenovaných politických stran.

A doporučuji pozornosti jejich leadrů, předsedů, místopředsedů a zástupcům v našem parlamentu, aby se pozorně podívali, koho na Ukrajině podporují.

Jistě budu obviněn z demagogie, ty obrázky jsou příliš nepříjemné a podle jednoho z apologetů nacistické spodiny na Ukrajině "pokud budeme svět řídit na základě fotek, můžeme to rovnou zabalit."

Je mi jasné, že má varování nepadnou na úrodnou půdu. Bez úspěchu proti nacismu varovali takoví duchové, jako Thomas Mann, Albert Einstain nebo Karel Čapek. Co zmohu já, kdo se těmto lidem nemůže ani zdaleka přirovnat.

Dozvídám se, že obnovujeme tradici "Winterhilfe", posíláme vojákům "Národních gard" na východní frontě zimní výstroj, mrznou.

Teplo ukrajinským občanům? Pokud jim ho někdo dodá, budou to ti nenávidění Rusové.

Já chci jen to, aby se konečně ozvala jedna jediná politická strana z našich demokratických parlamentních stran, aby odmítla nacismus a distancovala se od ukrajinských neonacistických stran a hnutí.

Ale obávám se, že je to marné. My jsme si již nepřítele vybrali a nejsou to nacisté.

A tady jsou ty obrázky. Není to nic hezkého na pohled. Je to ale realita a je to dílo těch, koho jsme si vybrali za spojence.

Není to pěkná podívaná. Pokud vás zaráží charakter těch obrázků, z nichž většina pochází z pogromu UPA ve Lwově 1941 a další z řádění banderovců na západě Ukrajiny a v Polsku, jejich krutost, jejich obscénní násilí na ženách a dětech, stačí si uvědomit, že je to nacismus.

A že to násilí není, jak se nám snaží namlouvat jeho apologeti reakcí na hrůzy Stalinismu, ale zcela nezávislé zlo, ti kdo jej páchali nebyli vlastenečtí hrdinové protistalinistického odboje, ale vrazi a násilníci kteří si s těmi Hitlerovskými nebo Stalinistickými v ničem nezadali a často je svou krutostí předčili.

A že ti, kdo nám tvrdí cokoliv jiného, lžou.

Následující fotografie jsou natolik drastické, že je neuveřejňujeme. Jste-li otrlá povaha, rozklikněte ZDE.

Další fotografie jsou natolik drastické, že je neuveřejňujeme. Jste-ii otrlá povaha, rozklikněte ZDE.

Tomáš Haas

Významný politický analytik a někdejší poradce prezidenta Václava Klause a premiérů Mirka Topolánka a Jana Fischera. Ve věku nedožitých 71 let zemřel v roce 2018.