Nemá smysl zpochybňovat členství Turecka v NATO kvůli jeho rozhodnutí nakoupit ruské systémy protiraketové obrany S-400, i když to přispělo ke zvýšení napětí s Washingtonem. Dnes to prohlásil turecký ministr zahraničních věcí Mevlüt Cavusoglu. (Foto: Wikimedia)

Podle portálu ekathimerini.com Mevlüt Cavusoglu v prohlášení také dodal, že jiní členové aliance již používají ruské S-300.

Dříve se turecký ministr pokoušel zmírnit obavy Washingtonu v otázce kompatibility ruských systémů S-400 a NATO. USA však vyzvaly Turecko, aby místo těchto systémů koupilo obranné systémy Raytheon Co Patriot.

Turecký ministr údajně varoval, že Ankara bude muset koupit více systémů S-400 nebo alternativní systémy, pokud mu Washington odmítne prodat systémy Patriot. Mevlüt Cavusoglu také dodal, že Ankara bude muset hledat alternativní řešení, pokud nedostane stealth stíhací letouny Lockheed Martin F-35.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes pro noviny Sabah oznámil, že ruské protiletadlové systémy S-400 mohou být do Turecky dodány už do července. Erdogan navíc okomentoval slova viceprezidenta USA Mika Penceho o tom, že nákup S-400 představuje nebezpečí jednotě NATO.

„Poznámky Penceho nejsou závazné. Generální tajemník NATO není Pence. Stoltenberg už řekl poslední slovo, udělal to několikrát,“ poznamenal Erdogan.

Spojené státy se stále snaží zabránit dodávkám S-400 do Turecka. Hrozí sankcemi a nejednou prohlašovaly, že mohou zdržet nebo zrušit proces prodeje vlastních nejnovějších letounů F-35. Ankara ale opakovaně uvádí, že se nákupu ruských komplexů nevzdají.

Zdroj:  ekathimerini.com