Turecká strana dosud nesplnila dohody o Sýrii, kterých bylo dosaženo v Soči před více než rokem, prohlásil tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v interview pro pořad Moskva. Kreml. Putin na televizním kanálu Rossija 1. (Foto: PoR)

„Turecko skutečně nejen že podepisovalo dokumenty, které zdůrazňovaly územní celistvost a svrchovanost Sýrie nad těmito územími. V tomto případě můžeme jednoznačně hovořit o tom, že zatím nejsou splněny podmínky sočinských dohod, které před více než rokem podepsali dva prezidenti a v nichž se uvádělo, že právě Turecko musí zajistit oddělení, vymezení, stažení těžkých zbraní atd.,“ řekl Peskov.

Podle jeho slov zůstávají v současné době teroristé v Idlibu a nadále dostávají různou podporu.

„Zatím vidíme, že tito teroristé jsou dokonale vyzbrojeni, jsou neustále zásobováni výbavou, střelivem, vojenskou technikou. Do jejich rukou se dostávají velmi nebezpečné typy vojenské techniky. A to vše bohužel nepřispívá k normalizaci situace,“ řekl Peskov.
Turecký prezident Tayyip Erdogan dříve uvedl, že Turecko dosud nedosáhlo uspokojivého výsledku při jednáních s Ruskou federací o syrském Idlibu a je připraveno k zahájení vojenské operace v tomto regionu. Peskov to označil za nejhorší scénář.

Erdogan také prohlásil, že vyzval svého ruského kolegu Vladimira Putina, aby vyvinul tlak na syrského prezidenta Bašára Asada, aby syrská armáda zastavila ofenzívu v provincii Idlib a odstoupila do konce února od tureckých pozorovatelských stanovišť, jinak hrozí vojenská odpověď.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dříve řekl, že Turecko nedokázalo splnit několik klíčových závazků k vyřešení problémů kolem syrského Idlibu. Především neoddělilo od teroristů ozbrojenou opozici, která je připravena k dialogu s vládou v rámci politického procesu. Viceprezident Turecka Fuat Oktay naopak učinil prohlášení, že země splnila povinnosti, které na sebe vzala ohledně Idlibu.

V souladu s dohodou dosaženou v květnu 2017 během jednání zástupců Ruska, Íránu a Turecka v Astaně (nyní Nur-Sultan) byly v Sýrii vytvořeny čtyři deeskalační zóny. Území tří z nich se v roce 2018 dostalo pod kontrolu Damašku. Čtvrtá zóna, která se nachází v provincii Idlib a v částech sousedních provincií Latákie, Hamá a Aleppo, stále nepodléhá vládě republiky. Kromě toho byla většina jejího území obsazena teroristy ze skupiny Fronta an-Nusrá*. V září 2018 se Rusko a Turecko v Soči dohodly na vytvoření demilitarizované zóny v Idlibu, kde je více než deset různých jednotek.