urecko předává munici nakoupenou v Rusku syrským džihádistům. Blogeři, kteří sledují zbraně v konfliktních zónách, objevili prodej ruských muničních krabic v Idlibu. Na krabicích je uvedeno, že kazety byly dodány z Ruska do Turecka. (Foto: Flickr)

Fotografie zbraní a muničních krabic prodaných v syrském Idlibu zveřejnil bloger Mick. „Prázdné zásobníky se v Idlibu prodávají za zhruba jeden dolar za kus," napsal na twitteru..

„Rusko prodává zbraně Turecku, které je pak předává džihádistům v Idlibu, a ti s nimi bojují proti Rusku,“  poznamenal další bloger „Lost Weapons“ pod fotografií krabice s nápisem na vývozní smlouvě, kde kupujícím je turecké ministerstvo obrany a prodávajícím je Rosvooruženie. Cílové místo pro dodávku zbraní je  přístav  Samsun, který se nachází na pobřeží Černého moře v Turecku.

Toto není poprvé, kdy blogeři zjistili dodávky ruských zbraní do rukou syrských džihádistů. Například v roce 2017 bylo na černý trh v Idlibu vrženo tucet nových ruských útočných pušek AK-74M a nyní zde najdete AK-103 s laserovou optikou.

Jak však blogger „Lost Weapons“ řekl agentuře EADaily dříve, ve většině případů se k militantům dostanou zbraně buď poté, co se zmocní pozic syrské vládní armády, nebo nečestná syrská armáda ji prodá militantům. V případě krabic je příběh jiný. Turecko nikdy nespolupracovalo s Damaškem po vypuknutí války, ale bylo jeho protivníkem a přímo podporovalo militanty. Jedinou otázkou je: kdy byla munice nakoupena Tureckem?

Skutečnost je taková, že federální státní podnik státní vojenské společnosti Rosvooruženie existoval až do roku 2000, poté byla přeměněna na Rosoboronexport, který je součástí státní společnosti Rostec.

Ruská munice zřejmě skončila v Turecku již v 90. letech a teprve nyní ji Turecko použilo. Podle fotografií byla ruská munice ve většině krabic. Podle označení obsahovaly krabice 14,5 mm náboje pro těžký kulomet, náboje se zápalnou střelou  pro ráže 7,62.

Zdroj: pz.cz