Pentagon potvrdil, že američtí vojáci v okolí syrského Kobaní byli ostřelováni z děl z tureckých pozic.

„Mezi americkými vojáky nejsou žádní ranění,“ uvádí se ve zprávě Pentagonu.

Podotýká se, že k ostřelování došlo několik set metrů od místa, které se nachází za hranicemi bezpečnostní zóny, a v oblasti, kde se nacházejí síly USA. Podle zprávy o tom věděli i turečtí vojáci. Turecká strana zase prohlásila, že vojáci podnikli opatření k tomu, aby americká pozorovatelna na severu Sýrie nebyla zasažena při ostřelování kurdských oddílů v jejím okolí.

Předseda Sjednoceného výboru náčelníků štábů OS USA Mark Milley projednal situaci v Sýrii s náčelníkem tureckého Generálního štábu Yaşarem Gülerem, oznámila Milleyho tisková služba.

Byla posouzena „bezpečnostní situace v Sýrii a význam spolupráce USA a Turecka v tomto regionu“.

„USA si cení svých strategických dvoustranných vztahů s Tureckem,“ podotýká se ve zprávě pro tisk.

Turecký prezident Tayyip Erdogan oznámil 9. října zahájení operace Pramen míru na severu Sýrie proti Straně kurdských pracujících, která je zakázaná v Turecku, a teroristické skupině Islámský stát*. Téhož dne zaútočilo turecké letectvo na město Ras al-Ayn a na řadu jiných syrských měst u hranice mezi oběma zeměmi.

Později bylo oznámeno zahájení pozemní části operace.

Turecko podnikne odvetné kroky v případě zavedení amerických sankcí kvůli operaci v Sýrii, uvádí se v prohlášení oficiálního mluvčího tureckého ministerstva zahraničí Hamiho Aksoye.

Ministr financí USA Steven Mnuchin dříve prohlásil, že prezident USA Donald Trump poskytne ministerstvu širokou pravomoc na zavedení podstatných sankcí vůči Turecku kvůli jeho vojenské operaci v Sýrii. Na ministerstvu zahraničí USA vysvětlili, že Spojené státy jsou připravené zavést sankce za etnické čistky nebo nedbalé útoky na civilní obyvatelstvo, k čemuž zatím nedošlo.

„V souvislosti s operací Pramen míru oznámilo dnes Ministerstvo financí USA přípravu sankcí vůči naší zemi. Turecko bojuje s teroristickými organizacemi, které ohrožují národní bezpečnost, a v tomto boji bude rozhodně pokračovat. Nikdo nemá mít žádné pochyby o tom, že zareagujeme adekvátně na každý krok, který proti nám bude podniknut,“ prohlásil Aksoy.

Dodal, že Turecko včasně informovalo USA o zahájení operace Pramen míru a o jejích cílech a úkolech.

Zdroj: snews.com