Americký prezident Donald Trump dnes slíbil, že dosáhne „úplné svobody“ v Latinské Americe a „porazí komunismus“, oznámil to ve středu, když v Bílém domě vystupoval před veterány operace invaze na Kubu v roce 1961. (Foto: Flickr)

„Moje administrativa podporuje každého občana Kuby, Nikaraguy a Venezuely v jejich boji za svobodu. Pracujeme na tom, aby přišel den, kdy se tato polokoule stane plně svobodná, stane se tak poprvé v historii. Stane se to dříve nebo později,“ řekl Trump.

„Mnoho všeho probíhá nyní, ale nemůžu říct, co přesně,“ zachoval americký prezident napětí.

Podle Trumpa má jeho administrativa „v úmyslu porazit komunismus a socialismus“ a vede tento boj také na území Spojených států amerických. „Klademe tomu velký odpor,“ zdůraznil Trump, který pravidelně obviňoval demokraty z pokusu šíření socialismu v USA.

USA jsou připraveny diskutovat o jakýchkoli navrhovaných tématech s Ruskem, jaderné zbraně však z Evropy stahovat nebudou. Uvedl to v rozhovoru pro noviny Kommersant zvláštní zástupce USA pro kontrolu zbraní Marshall Billingslea.

Na otázku, zda jsou USA připraveny stáhnout své jaderné zbraně z Evropy, odpověděl: „Ne, tohle dělat nebudeme. Ale jsme připraveni diskutovat o všem, o čem Rusko chce.“

„K postoji ruské strany se stavíme mimořádně vážně a považujeme za důležité vést profesionální dialog o otázkách společného zájmu i zájmu jedné ze stran. Proto jsme určitě připraveni s Ruskem hovořit o NATO a o našich zárukách teorie odstrašování poskytnutých členům Severoatlantické aliance.

Jaderné zbraně ale nebudeme vyvážet ani z jednoho místa jejich skladování. Od Ruské federace to stejné nepožadujeme. Nepožadujeme, aby ruské úřady stáhly všechny svoje jaderné zbraně z Kaliningradu nebo udělaly něco podobného,“ uvedl.

„Proto – ne. Nepředpokládáme nějaké konkrétní kroky, které by mohly mít vliv na změnu skladovacích míst nebo rozmístění (jaderných, pozn. red.) zbraní,“ dodal.

Zdroj: snews.com