Americký prezident Donald Trump slíbil, že vyhlásí tvrdá opatření vůči Číně v souvislosti s událostmi v Hongkongu. (Foto: Flickr)

„Děláme něco už teď. Myslím si, že to pro vás bude velmi zajímavé, nebudu o tom ale teď mluvit, řeknu to za pár dnů,“ řekl, když odpovídal na otázku, jestli bude Washington zavádět sankce proti Pekingu.

Odpověděl záporně na otázku, jestli jde o sankce, řekl však, že to bude „něco mohutného“.

Agentura Bloomberg zároveň oznámila, že administrativa amerického prezidenta uvažuje o možnosti zavedení „řady sankcí vůči čínským úředníkům a také společnostem a finančním institucím“, možná, že jde mj. o zablokování jejich aktiv. Podle informací agentury v současné době pokračují mezirezortní konzultace a definitivní rozhodnutí nebylo zatím přijato.

Poradce prezidenta USA pro národní bezpečnost Robert O’Brien dříve v rozhovoru pro NBC prohlásil, že Washington může zavést proti Číně sankce, jestliže Peking schválí návrh zákona o národní bezpečnosti a „uchvátí“ Hongkong. Čína vyjádřila USA protest v souvislosti s prohlášeními amerických úředníků v této otázce a slíbila, že podnikne protiopatření, budou-li USA jednat i nadále proti jejím zájmům.

Každé rozhodnutí Pekingu, které se dotkne autonomie a svobody Hongkongu, přivede k přešetření Washingtonem jeho postoje k zásadě „jedna země, dva systémy“, prohlásil ministr zahraničí USA Mike Pompeo. Odsoudil zařazení na pořad jednání Všečínského shromáždění lidových zástupců návrhu zákona o národní bezpečnosti Hongkongu. Podle názoru Pompea jsou tím porušovány zákony Hongkongu a ignoruje se vůle jeho lidu. Ministr zahraničí USA to označil za „předzvěst zániku“ autonomie tohoto regionu.

V neděli v Hongkongu po několika měsících poměrného klidu proběhly hromadné protivládní protestní akce, pro jejichž rozehnání použila policie slzotvorný plyn a vodní děla. Bylo zadrženo přes 180 lidí. Lidé vyšli do ulic, aby protestovali proti projednání v čínském parlamentu návrhu zákona o národní bezpečnosti.

Vedoucí administrativy Hongkongu Carrie Lamová vystoupila na podporu projednání návrhu zákona a prohlásila, že jeho přijetí nijak neovlivní práva a svobody obyvatel Hongkongu.

Jak dříve oznámil list The South China Morning Post, návrh zákona o národní bezpečnosti vypracovaný zvláště pro Hongkong, předpokládá zákaz podvratné a separatistické činnosti. Podle tvrzení zdrojů listu předpokládá dokument tresty za jakékoli druhy podněcování ke svržení ústřední vlády a také za terorismus a zasahování zvenčí.

Zdroj: snews.comndtv.com