Americký viceprezident Mike Pence po jednáních s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem oznámil, že se země dohodly na dočasném příměří v Sýrii. (Foto:

„Turecko zastaví palbu, aby umožnilo silám YPG (Lidové obranné jednotky, pozn. red.) vstoupit do bezpečnostní zóny během 120 hodin. Všechny vojenské operace pod záštitou Pramenu míru budou zastaveny okamžitě po stažení sil YPG,“ řekl Pence pro Fox News.

Podle jeho slov se obě strany dohodly zejména na to, že USA přispějí k odstranění kurdských útvarů. Současně bude demarkační linie, za níž budou vyvedeny kurdské útvary, vést přibližně 30 kilometrů jižně od hranic Sýrie s Tureckem. 

„Naše administrativa je již v kontaktu se syrskými obrannými silami a my jsme již začali napomáhat jejich bezpečnému stažení z bezpečnostní oblasti v Sýrii, která se nachází na jihovýchodní hranici Turecka, která je široká asi 20 mil (zhruba 30 kilometrů),“ řekl Pence.

„Jen přerušujeme operace, žádné příměření to není,” komentoval výsledek jednání poněkud odlišným tónem turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu s tím, že příměří by mohly uzavřít jen dvě legitimní strany.

„Můžeme pozastavit ofenzivu jedině tehdy, až se všichni teroristé kompletně stáhnou z této oblasti,” upřesnil.

Uvádí se, že Washington obdržel od Kurdů ujištění o jejich organizovaném odchodu z hranice s Tureckem.

Americký viceprezident také oznámil, že Spojené státy nemají v úmyslu vést vojenské akce na severovýchodě Sýrie a že se omezí pouze na diplomacii.

„Prezident (Donald Trump, pozn. red.) jasně řekl, že tam naši vojáci nebudou… Nebudeme se podílet na situaci z vojenského hlediska,“ řekl Pence.
Rovněž přislíbil, že USA nemají v úmyslu kvůli Sýrii zavádět další sankce proti Turecku. Dodal, že je Trump připraven stáhnout zpět ekonomické sankce uvalené na Ankaru, pokud Turecko přestane střílet v Sýrii. Zdůraznil, že se USA a Turecko dohodly na mírovém řešení problémů ohledně bezpečnostních zón.

Zdroj:  foxnews.com