Bývalý americký prezident a předpokládaný republikánský kandidát Donald Trump na předvolebním shromáždění v Detroitu 15. června ostře kritizoval americkou pomoc Ukrajině. (Foto: Flickr)

Ve svém projevu na akci Turning Point USA Trump prohlásil, že „to (americkou pomoc Ukrajině) vyřeší ještě předtím, než se ujme Bílého domu jako zvolený prezident“.

Trump označil prezidenta Volodymyra Zelenského za „nejlepšího prodejce“ pro zajištění značné finanční podpory ze strany USA.

„Myslím, že Zelenskyj je možná nejlepší obchodník ze všech politiků, kteří kdy žili. Pokaždé, když přijede do naší země, odchází s 60 miliardami dolarů,“ poznamenal Trump.

„A teď to krásné. Před čtyřmi dny odjel s 60 miliardami dolarů, přijede domů a oznámí, že potřebuje dalších 60 miliard dolarů. To nikdy nekončí,“ tvrdil Trump. „Budu to mít vyřešené ještě předtím, než nastoupím do Bílého domu jako zvolený prezident.“

Trumpovo prohlášení obsahovalo nepřesnosti ohledně americké pomoci Ukrajině, protože zákon o zahraniční pomoci obsahující téměř 61 miliard dolarů pro Ukrajinu podepsal americký prezident Joe Biden již koncem dubna.

Trump již dříve prohlásil, že v případě svého vítězství v amerických prezidentských volbách v roce 2024 obrannou pomoc Ukrajině zastaví.

Trump rovněž prohlásil, že pokud by vyhrál druhé funkční období, Rusko by v roce 2022 nezahájilo svou plnohodnotnou invazi na Ukrajinu.

Zdroj: kyivindependent.com