LOS ANGELES 20. září (Xinhua) – Platforma sociálních sítí pro sdílení videí TikTok v sobotu vyjádřila naději, že dohoda dosažená její čínskou mateřskou společností ByteDance se společnostmi Oracle a Walmart „vyřeší bezpečnostní problémy americké správy a vyřeší otázky kolem budoucnosti TikToku v USA.“ (Foto: Pixabay)

Aktualizace:

  • TikTok očekává, že dohoda tří stran mezi společnostmi ByteDance, Oracle a Walmart vyřeší obavy USA
  • TikTok zveřejnil některé podrobnosti o dohodě tří stran s tím, že Oracle se stane jejím „důvěryhodným poskytovatelem technologií“ a Walmart bude hrát roli v „obchodním partnerství“.
  • Obě americké společnosti se zúčastní globálního kola financování TikTok před IPO, ve kterém mohou získat až 20 procent kumulativního podílu ve společnosti, uvádí se v prohlášení.
  • „Budeme také udržovat a rozšiřovat globální ústředí TikTok v USA, přičemž vytvoříme 25.000 pracovních míst po celé zemi,“ uvedla společnost.

Společnost se sídlem v Los Angeles vydala prohlášení v sobotu odpoledne, několik hodin poté, co americký prezident Donald Trump uvedl, že schválil dohodu mezi těmito třemi stranami.

TikTok zveřejnil některé podrobnosti o dohodě tří stran předané úřadu v pondělí a dosud zvážené Bílým domem s tím, že Oracle se stane jejím „důvěryhodným poskytovatelem technologií“ a Walmart bude hrát roli v „obchodním partnerství“.

V rámci tohoto návrhu bude společnost Oracle odpovědná za veškerá uživatelská data společnosti TikTok v USA a za zabezpečení souvisejících počítačových systémů, aby „zajistila úplné splnění požadavků národní bezpečnosti USA“, uvádí ve svém prohlášení.

Podle společnosti se v červnu zvýšil celkový počet aktivních uživatelů TikToku v zemi na 91.937.040 a na základě čtvrtletního používání tuto aplikaci použilo 100 milionů Američanů.

Lidé se účastní natáčení TikTok ve Vilniusu v Litvě 10. srpna 2020. (Foto: Alfredas Pliadis/ Xinhua)

Lidé se účastní natáčení TikTok ve Vilniusu v Litvě 10. srpna 2020. (Foto: Alfredas Pliadis / Xinhua)

V prohlášení se rovněž uvádí, že obě americké společnosti se zúčastní globálního kola financování TikTok před IPO, ve kterém mohou získat až 20 procent kumulativního podílu ve společnosti. Zasvěcený podnikatel obeznámený s dohodou řekl Xinhua, že TikTok má plán na dokončení IPO pokud možno na americkém trhu za jeden rok.

„Budeme také udržovat a rozšiřovat globální ústředí TikTok v USA, přičemž vytvoříme 25.000 pracovních míst po celé zemi,“ slíbila společnost a dodala: „Náš tým neúnavně pracuje na zajištění bezpečné a inkluzivní platformy a jsme nadšeni, že budeme schopni nadále sloužit naší úžasně rozmanité a kreativní komunitě.“

Trump a někteří američtí politici opakovaně spekulovali, že TikTok představuje pro zemi hrozbu pro národní bezpečnost, ačkoli nebyly předloženy žádné důkazy na podporu těchto obvinění.

Dne 6. srpna vydal Trump výkonný příkaz zakazující americké transakce se společností ByteDance s odvoláním na mezinárodní zákon o nouzových ekonomických silách. Zákaz vstoupí v platnost 20. září.

14. srpna podepsal druhou výkonnou objednávku, která donutí ByteDance prodat nebo vyčlenit svůj americký obchod TikTok do 90 dnů.

TikTok žaloval americkou administrativu, aby zablokovala příkaz vydaný 6. srpna, a tvrdí, že je protiústavní. Trump, americký ministr obchodu Wilbur Ross a ministerstvo obchodu byli uvedeni jako obžalovaní v 39stránkové obžalobě.

Logo TikToku je vidět na obrazovce smartphonu v Arlingtonu ve Virginii ve Spojených státech 30. srpna 2020. (Xinhua/ Liu Jie)

Logo TikToku je vidět na obrazovce smartphonu v Arlingtonu ve Virginii ve Spojených státech 30. srpna 2020. (Xinhua / Liu Jie)

Americké obchodní oddělení v pátek uvedlo, že podle objednávky ze dne 6. srpna, od neděle, budou zakázány jakékoli kroky k distribuci nebo údržbě TikToku v obchodech s aplikacemi, jako je Apple Store a Google Play, a rozsáhlejší zákaz aplikace bude použit od 12. listopadu. TikTok v pátek odpověděl, že je z rozhodnutí zklamaný.

Po Trumpových poznámkách dříve v průběhu dne zveřejnilo oddělení v sobotu odpoledne na svém oficiálním webu prohlášení o odložení zákazu populární aplikace.

„S ohledem na nedávný pozitivní vývoj odloží ministr obchodu Wilbur Ross pod vedením prezidenta Trumpa zákaz identifikovaných transakcí podle výkonného nařízení 13942 týkajícího se mobilní aplikace TikTok, s účinností od neděle 20. září 2020 do 27. září 2020 do 23:59."

Dívka si hraje v místnosti s tématem TikTok v Smile Safari, muzeu Instagram a TikTok, v Bruselu, Belgie, 7. srpna 2020. (Xinhua/ Zheng Huansong)

Dívka si hraje v místnosti s tématem TikTok v Smile Safari, muzeu Instagram a TikTok, v Bruselu, Belgie, 7. srpna 2020. (Xinhua / Zheng Huansong)

Uživatelé USA se vrhli na stahování populární aplikace. Stahování TikTok se v USA v pátek zvýšilo o 12 procent na 247.000 ve srovnání s předchozím dnem, podle předběžných odhadů společnosti Sensor Tower, která sleduje mobilní aplikace.

Čínské ministerstvo obchodu (MOC) v sobotu prohlásilo, že je rozhodně proti kroku USA zablokovat stahování aplikací WeChat a TikTok, přičemž vyzývá USA, aby okamžitě zastavily šikanu a chránily mezinárodní pravidla a pořádek.

Přestože neexistují žádné důkazy, Spojené státy opakovaně použily státní moc k potlačení těchto dvou podniků z neodůvodněných důvodů, což vážně narušilo jejich běžné obchodní aktivity, podkopalo důvěru mezinárodních investorů v investiční prostředí USA a poškodilo normální globální ekonomiku a obchodní řád, uvedlo čínské ministerstvo obchodu ve svém prohlášení.