Justiční orgány v Řecku dostali v úterý pokyny na stíhání občanů protestujících proti povinnému nošení ochranných roušek. (Foto: Pixabay)

Tyto pokyny vydal řecký prokurátor z tamního Nejvyššího soudu Vassilis Pliotas, který také navrhuje, aby protestujícím ve zrychleném soudním řízení mohl být udělen trest odnětí svobody až do výše jednoho roku.

Pliotas zároveň označil odpůrců tohoto antivirového nařízení za "hrozbu veřejnému zdraví a pořádku". Doplnil, že takových lidí považuje za "menšinovou, ale vytrvalou" skupinu.

Ve svých doporučeních také volal po okamžitém zatčení těch občanů, kteří si odmítají roušku nasadit nebo k tomu podněcují ostatních.

Odpůrci roušek v Řecku se angažují převážně na sociálních sítích, ale zorganizovali i pár menších pouličních protestů. Od minulý otevření škol kritizují zejména povinnost nosit roušky během vyučování.

Tvrdí, že rady lékařů týkající se účinnosti nošení roušek jsou nekonzistentní a že opatření v oblasti veřejného zdraví zavedené vládou jsou nedemokratické.

Vláda naopak tvrdí, že se spoléhá na rady předních řeckých a mezinárodních odborníků.

Zdroj:  abcnews.go.com