Taliban v neděli vyhlásil zákaz pěstování drog v Afghánistánu, který je největším producentem opia na světě. (Foto: Flickr)

„Na základě nařízení nejvyššího vůdce Islámského emirátu Afghánistán se všem Afgháncům oznamuje, že od nynějška je v celé zemi přísně zakázáno pěstování máku,“ uvádí se v nařízení nejvyššího vůdce Talibanu Haibatulláha Achundzady.

„Pokud někdo toto nařízení poruší, bude úroda okamžitě zničena a s narušitelem bude zacházeno podle práva šaría,“ uvádí se v rozkazu, který na tiskové konferenci oznámilo ministerstvo vnitra v Kábulu.

Podle nařízení byla zakázána také výroba, užívání nebo přeprava jiných omamných látek.

Produkce opia v Afghánistánu, jejíž hodnota podle odhadů OSN v době největšího rozmachu v roce 2017 činila 1,4 miliardy dolarů, se v posledních měsících zvýšila, uvedli zemědělci a členové Talibanu pro agenturu Reuters.

Zdroje Talibanu agentuře Reuters sdělily, že očekávají tvrdý odpor některých složek uvnitř skupiny proti zákazu máku a že v posledních měsících došlo k nárůstu počtu zemědělců, kteří mák pěstují.

Jeden z farmářů v Helmandu, který hovořil pod podmínkou zachování anonymity, uvedl, že v posledních týdnech se ceny máku již více než zdvojnásobily kvůli zvěstem, že Taliban zakáže jeho pěstování. Dodal však, že potřebuje pěstovat mák, aby uživil svou rodinu.

„Jiné plodiny se prostě nevyplatí,“ řekl.

Zdroj: gulfnews.com