V interview pro televizní kanál Rossija 1 se Vladimir Putin vyjádřil k masovým protestům ve Spojených státech, které začaly po smrti Afroameričana vinou bílého policisty. Podle ruského prezidenta je tato situace důsledkem vnitřních krizí ve Spojených státech. (Foto: Pixabay)

„Snažím se velmi opatrně komentovat, nebo raději nekomentovat, co se děje v USA nebo jiných zemích. To, co se tam stalo, je projev některých hluboce zakořeněných vnitřních krizí. Ve skutečnosti to pozorujeme již dlouhou dobu. Od příchodu k moci současného prezidenta, když vyhrál, vyhrál naprosto jasně demokratickým způsobem. A poražená strana vymyslela všemožné bajky, jen aby zpochybnila jeho legitimitu,“ řekl Putin.

Ruského prezidenta rovněž překvapila reakce guvernérů některých států na pokyny Donalda Trumpa.

„Co je to demokracie? Je to vláda lidí, to je pravda. Ale pokud si lidé zvolí nejvyšší orgány, pak nejvyšší orgány, které mají důvěru lidí, mají právo organizovat práci výkonných orgánů tak, aby zaručovaly zájmy drtivé většiny obyvatel země. A jak to vypadá tam? Prezident říká: ,Je třeba udělat to či ono‘, a místní guvernéři říkají: ,Jdi do háje‘,“ vysvětlil.

„Pokud jde o věci související se vztahem mezi bílým obyvatelstvem a Afroameričany: jedná se o známý problém, dlouhodobý problém Spojených států. Mimochodem, i v Sovětském svazu i v současném Rusku jsme vždy s velkými sympatiemi sledovali boj Afroameričanů za svá přirozená práva,“ dodal Putin.

Tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov již předtím sdělil, že v Kremlu pozorně sledují nepokoje v USA, avšak řeči o účasti ruské strany jsou mylné. „Nikdy jsme se nevměšovali do amerických záležitostí a nehodláme se vměšovat ani teď,“ zdůraznil Peskov.

Zdroj:  themoscowtimes.com