Syrská armáda zavedla v neděli plnou kontrolu nad všemi osadami kolem města Aleppo poprvé od roku 2012, čímž je chrání před ostřelováním militantů, které se již stalo pravidelným, uvádí televizní kanál al-Mayadeen. (Foto: Wikipedia)

„Syrská armáda zcela zajistila město Aleppo poté, co převzala kontrolu nad průmyslovou zónou Lirmun (na severozápadě – red.),“ uvádí televizní kanál.

Aleppo bylo osvobozeno od militantů v roce 2016, ale teroristé, kteří se v posledních několika letech usadili na předměstí, pravidelně ostřelovali obytné čtvrtě Aleppa, což vedlo k obětem mezi civilním obyvatelstvem a značným materiálním škodám.

Podle syrského státního kanálu Ikhbariya armáda v neděli osvobodila 23 vesnic v provincii Aleppo a bojovníci z nich odešli. Mezi klíčové osvobozené vesnice patří Anadan a Biyanun, ležící severně od Aleppa na dálnici 214 vedoucí do tureckého města Gaziantep.

Na západ od Aleppa armáda zakotvila v osadách al-Chuta, Baškatin a Bšantara.

Státní televizní agentura SAR ukazuje záběry z Aleppa, jehož ulice zaplnili radostní obyvatelé mávající vlajkami Sýrie a oslavující tuto událost.

9. února generální štáb syrských ozbrojených sil oznámil osvobození více než 600 km2 od teroristů během vojenských operací v provinciích Aleppo a Idlib a vojska postupující z východu provincie Idlib se setkala s jednotkami postupujícími od jihu provincie Aleppo. Armáda osvobodila klíčová města Sarakib na křižovatce mezinárodních tras M4 (Latákie – Aleppo) a M5 (Damašek – Aleppo) a velké město Maarat an Numán. Syrská armáda také zavedla kontrolu nad celou dálnicí Damašek-Aleppo (M5), s výjimkou pouze malého úseku poblíž města Maarat an Numán, blokovaného tureckou armádou.