Po zprávách o možných vzácných nežádoucích účincích Dánsko a Švédsko ve středu zastavily používání vakcíny Covid-19 mRNA společnosti Moderna. (Foto: Flickr)

Nejnovější údaje poukazují na zvýšený výskyt zánětu srdeční svaloviny (myokarditidy) a zánětu osrdečníku (perikarditidy).

„Souvislost je obzvláště zřejmá, pokud jde o vakcínu Spikevax společnosti Moderna, zejména po druhé dávce,“ uvedla švédská zdravotní agentura ve svém prohlášení. Dodala, že „riziko postižení je velmi malé“.

Ve Švédsku se pauza týká osob narozených v roce 1991 a později. V Dánsku již nebudou dostávat vakcínu Moderna všichni lidé mladší 18 let, oznámila tamní zdravotní agentura.

Ti, kteří již podstoupili první očkování vakcínou Moderna, nedostanou druhou vakcínu od stejného výrobce. „Probíhají diskuse o nejlepším řešení pro tuto skupinu,“ uvedla švédská zdravotní agentura.

Již dříve tento týden švédský úřad uvedl, že osoby ve věku 12 až 15 let dostanou pouze vakcínu společnosti BioNtech/Pfizer.

V květnu 2021 byla vakcína BioNtech/Pfizer COVID-19 schválena Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) pro děti starší 12 let. Vakcína Spikevax společnosti Moderna byla schválena pro mladé lidi ve věku 12 až 17 let jen o dva měsíce později, v červenci 2021.

Zdroj: politico.eu