Josh Alexander obviněn na své katolické střední škole za to, že se zúčastnil vyučování poté, co byl vyloučen za to, že dal najevo svůj úmysl držet se svého náboženského přesvědčení. (Foto: CHRIS DACEY)

To, že se Kanada stává méně tolerantní, není žádným překvapením, ale i tak je zatčení jednoho ze svých šestnáctiletých studentů na katolické střední škole trochu šok, zvláště když jádrem problému je jeho náboženské přesvědčení.

Josh Alexander byl v pondělí odpoledne zatčen policií za porušení příkazu k vyloučení, ale skutečným zločinem, za který je student potrestán, je prosazování svého katolického přesvědčení, a to způsobem, který by někteří nepochybně považovali za vzdorovitý a problematický.

Josh, křesťan, věří, že existují pouze dvě pohlaví, že lidé nemohou měnit pohlaví a že studenti mužského pohlaví by neměli používat dívčí toalety. Za vyjádření těchto názorů v diskusi o pohlaví ve třídě na Katolické střední škole svatého Josefa v Renfrew v Ontariu byl však vyloučen.

„Byl jsem suspendován za komentáře pronesené během třídní diskuse,“ řekl Josh v rozhovoru. „Týkalo se to studentů mužského pohlaví, kteří používají ženské toalety, genderové dysforie a kojení mužů. Všichni na to sdělovali své názory, účastnil se každý student, který chtěl, včetně učitele.

„Řekl jsem, že jsou jen dvě pohlaví a že se člověk narodí buď jako muž, nebo jako žena, a to mě dostalo do problémů. A pak jsem řekla, že pohlaví nemá přednost před biologií.“

„Svoboda, která je jednou samozřejmostí, je ztracena,“ dodal žák 11. třídy. „Svoboda vyznání je pravděpodobně jednou z našich nejdůležitějších svobod, takže se jí nehodlám vzdát tváří v tvář pronásledování.

„Jen to ukazuje, jak málo svobody projevu v naší zemi máme.“

James Kitchen, právník z Liberty Defense Fund, který Joshe zastupuje, ve svém prohlášení uvedl, že studentovi bylo řečeno, že se může vrátit do školy, „pouze pokud bude souhlasit s tím, že nebude používat ‚mrtvé jméno‘ žádného transgender studenta, a bude souhlasit s tím, že se vyloučí ze svých dvou odpoledních tříd, protože tyto třídy navštěvují dva transgender studenti, kteří nesouhlasí s Joshovým náboženským přesvědčením“.

Záležitosti se vyhrotily, když byl Joshovi později doručen příkaz k vyloučení. Když se v pondělí pokusil jít do školy, byla na něj zavolána policie a byl zatčen.

„Vešel jsem do jedné ze svých tříd. Sedl jsem si a všichni vypadali dost překvapeně, že mě tam vidí. Během dvou minut byl ve třídě zástupce ředitele a žádal mě, abych odešel,“ řekl Josh.

Odešel ze třídy a „téměř okamžitě jsem se setkal s policií“. Josh byl posazen na zadní sedadlo křižníku, odvezen z pozemku a později propuštěn a obviněn z vniknutí na cizí pozemek.

Ale je to společnost, kterou se chceme stát? Zatýkáním šestnáctiletých dětí za to, že se objevily ve škole, když byly vyloučeny ze školy kvůli svému náboženskému přesvědčení? Nebylo jiné cesty? Nemohla se škola více snažit najít řešení? Bylo zavolání policie opravdu jedinou možností?

Zdá se, že jsme nyní tak netolerantní, že nesneseme, aby lidé hájili své náboženské přesvědčení ve třídě údajně náboženské školy.

Zdroj: nationalpost.com