Taliban oznámil, že stovky zaměstnanců kábulské vlády, policistů a vojáků Afghánské národní armády (ANA) přeběhly a za posledních 24 hodin se připojily k jejím řadám v jižní provincii Helmand. (Foto: Flickr)

První zběhnutí proběhlo v okrese Grishk. Po předání 27 útočných pušek, dvou RPG-7, osmi odstřelovacích pušek, šesti těžkých kulometů a šesti ručních zbraní se k řadám Talibanu připojilo 67 pracovníků ANA a Afghánské národní policie (ANP).

V okrese Nawa-I-Barakzayi přeběhlo 247 zaměstnanců ANA a ANP. Přeběhlíci předali Talibanu 53 útočných pušek, pět těžkých kulometů, čtyři RPG-7, čtyři minometné střely, odstřelovací pušku, čtyři ruční zbraně, tři lehké kulomety, pickup a motocykl.

A ve čtvrti Nad Ali se 53 zaměstnanců kábulské vlády „vzdalo“ Talibanu. Zaměstnanci skupině předali 13 útočných pušek a odstřelovačský refil, který slíbil, že jim neublíží.

„Uvedení zaměstnanci slíbili, že se nevrátí do řad nepřátel, a proto dostali bezpečnostní karty,“ uvedl Taliban v tiskové zprávě.

Tálibán možná přehnal počty přeběhlíků v Helmandu. Přesto nelze popřít, že stále více personálu opouští afghánské vládní síly a státní pracovní místa ze strachu z rychlého postupu Talibanu v zemi.

Během několika týdnů po oznámení amerického prezidenta Joe Bidena o stažení amerických vojsk loni v květnu se Taliban vydal na dobytí téměř poloviny 400 okresů Afghánistánu. Afghánské vládní síly v několika oblastech, jako je severozápadní město Herat, projevují prudký odpor. Na většině front však kolabují.

Zdroj: pz.cz