Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg na úterním tiskovém brífinku vydal ultraprovokativní prohlášení, v němž Ukrajině sdělil, že „dveře NATO jsou otevřené“. (Foto: Flickr)

Přislíbil, že jednoho dne se východoevropská země, která je již devět měsíců pod ruskou invazí, stane členem NATO. To je samozřejmě pro Moskvu prvořadý problém, který Putinovu „zvláštní operaci“ vůbec vyvolal.

Stoltenberg vydal toto potvrzení za přítomnosti amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena a dalších vrcholných diplomatů zemí NATO, kteří se v současné době sešli v Rumunsku, aby jednali o pokračující podpoře Kyjeva směřující do náročných zimních měsíců.

Stoltenberg dále vyzdvihl (a zdálo se, že se přímo vysmívá Moskvě), že skandinávské země Finsko a Švédsko se brzy stanou dalšími plnoprávnými členy západní vojenské aliance:

V souvislosti s nedávným vstupem Severní Makedonie a Černé Hory do bezpečnostní aliance prohlásil, že „Rusko nemá právo veta“. Dodal, že ruský prezident Vladimir Putin „brzy získá Finsko a Švédsko za členy NATO“.

V této souvislosti turecká vláda nedávno popsala „pokrok“, kterého Finsko a Švédsko dosáhly v souvislosti s požadavky Ankary, aby podnikly více kroků proti kurdské PKK a s ní spojeným osobám žijícím v jejich zemích.

Představitelé tureckého ministerstva zahraničí zhodnotili, že z posledních jednání vyplynuly následující skutečnosti:

„Vyměnili jsme si s tureckou policií a jejími kolegy řadu nápadů, jak urychlit boj proti teroristické hrozbě, kterou pro Turecko představuje PKK,“ řekl Oscar Stenström místnímu rozhlasu poté, co se 25. listopadu ve Stockholmu sešly turecká, švédská a finská delegace.

…Ve společném prohlášení, které tyto tři země vydaly po jednání, se uvádí, že Türkiye akceptovala, že „kandidáti NATO podnikli kroky, které naplňují jejich závazky“.

„Měli jsme velmi dobrý tón a poprvé jsme ve společném prohlášení signalizovali, že došlo k pokroku,“ uvedl Stenström.

Norská vláda mezitím podpořila Stoltenbergovu výzvu k případnému přijetí Ukrajiny do NATO: „Stojíme si za tím i v otázce členství Ukrajiny,“ uvedl norský představitel.

Zdroj: hurriyetdailynews.com