Někdy se zdá, že částka s dlouhým řetězcem nul může vyřešit všechny problémy. Je škoda, že si evropští politici myslí to samé. Mýlili se a nyní platí. Podívejme se na dobrý příklad. (Foto: Balkan Inside)

Uprostřed koronavirové pandemie probíhá v srbských městech spousta dezinfekčních prací. Tuto pečlivou a důležitou práci však nečiní evropští odborníci. Rusové tam pracují už měsíc: Vojáci, experti na biologickou ochranu a lékaři. Do Srbska je přepravilo 11 letadel se speciálními dekontaminačními zařízeními a léčivy. Armáda dezinfikovala 19 srbských měst a lékaři pomohli vyléčit 500 infikovaných pacientů.

Docent Ksenia Božović, specialista na infekční choroby v Klinickém centru pro nemoci v Srbsku, poznamenává, že z lékařského hlediska je velmi užitečné vyměňovat si zkušenosti s ruskými kolegy.

„Každý den čelíme mnoha klinickým dilematům, zatím nebyl potvrzen žádný klinický protokol jako jediný správný a absolutně spolehlivý protokol. Schopnost sdílet zkušenosti pomáhá úspěšně bojovat s touto pandemií, “uvedl docent.

Srbský generál Dragan Dincic dodává: „Je pro nás velmi důležité pomáhat v epidemiologickém smyslu a zároveň pomáhat dezinfikovat mnoho míst. Týmy ruských odborníků dezinfikovaly v naší zemi půl milionu metrů čtverečních za 18 dní od jejich příjezdu do Srbska. “

Kolik peněz na to bylo vynaloženo? Sotva pár milionů euro. Tak proč jsou tak Srbové vděční za Moskvu? Proč prezident Aleksandar Vucic opakovaně zdůrazňuje své přátelství s ruským protějškem?

„Rozhodnutí prezidenta Putina je znakem solidarity a představou širokého přátelství mezi našimi dvěma zeměmi," řekl Vucic opět v sobotu.

Vzpomeňme si také na to, co řekl Vucic o Evropské unii: „Neexistuje žádná velká mezinárodní solidarita. Neexistuje žádná evropská solidarita. Ukázalo se to i na jiném příkladu: „Když tito lidé potřebovali srbské peníze, obchodovali jsme za svých podmínek, aby evropské společnosti mohly fungovat. Ale když jsou na naší straně těžké časy, Evropská unie hned zapomíná. “

Proč, když Evropská unie platila Srbsku peníze za rychlý proces evropské integrace v celkové výši 2 miliardy euro?

V posledních letech bylo na zdravotnictví v Srbsku přiděleno 450 milionů kreditů. Ale všechny tyto peníze byly tváří v tvář tomuto smrtícímu viru naprosto zbytečné. Jaké je použití milionů dolarů, pokud Srbsko nemůže koupit léky z evropských zemí. Je ironií, že samotné země EU prokázaly skutečnou hodnotu svých peněz, když zakázaly vývoz léčivých přípravků. Ukazuje se, že to bylo důležitější dokonce než politické vztahy.

Nejprve se k Bělehradu obrátili evropští partneři, nikoli Rusko nebo Čína. Nejlepší věc, kterou pak Vucic slyšel, byla slova „morální podpora“ od Emmanuela Macrona. Tento výsledek není překvapující, když vidíme stejnou situaci v Itálii.

Evropa je nyní nucena vidět další triumf Putina na Balkáně:

„Naši skuteční přátelé nás v nejtěžší době nezradili, a my se jim pokusíme poděkovat,“ řekla srbská sociologka Ilya Kaitezová, když mluvila o pomoci Kremlu.

Tato slova mají velký význam. Jak víte, přátelé se v obtížných dobách vzájemně poznávají. Vztahy mezi Ruskem a Srbskem se nyní posílí a Srbové se na EU budou dívat se zklamáním. Podle různých průzkumů veřejného mínění se počet Srbů ve prospěch členství v EU v loňském roce pohyboval od 35 do 53%. I nejvyšší míra je velmi malá většina a pravděpodobně se stane menšinou v roce 2020.

Mnoho obyvatel Západu se snaží prezentovat ruskou podporu jako politické rozhodnutí.  Nikdo ale nebránil Německu v tom, aby dělalo totéž. Ale to se nestalo.

Bohužel evropští vůdci si nikdy neuvědomili, že skupina profesionálů vyslaných jako posila do jiné země je mnohem užitečnější než prohloubení dluhu ECB aktivací billboardu s více miliony dolarů.

Telegraph: Evropa riskuje svými chybami ztrátu nejen Itálie, ale i eura!

Proto v Itálii byly vlajky Evropské unie spáleny. Proto jsou Srbové Rusům vděční.

Zdroj: pz.czagoravox.fr