Krátce po havárii ruského vojenského vrtulníku, ke které došlo v sobotu brzy ráno v oblasti nedaleko ukrajinských hranic, byla hlášena druhá havárie letadla, a to ve chvíli, kdy pro Moskvu pokračují špatné zprávy související s válkou na Ukrajině. (Foto: Twitter)

Pravděpodobně byl hlášen i třetí pád letadla – to vše v rozmezí několika hodin.

„Stíhací letoun Su-34 se zřítil v Brjanské oblasti v Rusku nedaleko ukrajinských hranic, několik minut po zprávách, že v oblasti spadl také neidentifikovaný vrtulník, informovala v sobotu agentura TASS s odvoláním na své zdroje,“ píší média.

Podrobnosti o obětech nebyly zpočátku zveřejněny, ale na snímcích a videích, které kolují na sociálních sítích, je vidět, jak vypadá místo nehody, včetně hořícího ocasu a motoru letadla.

K havárii letadla údajně došlo u obce Istrovka severně od ukrajinských hranic a neoficiální vojenské kanály na internetu uvádějí, že pilot a navigátor zahynuli.

Jen několik hodin předtím, než se objevily zprávy o havárii letadla, se samostatně vznítil a zřítil ruský vrtulník Mi-8. Je možné, že byl sestřelen. Newsweek mezitím naznačuje, že ve stejném časovém rozmezí havarovaly celkem dva vrtulníky, a uvádí, že…

Ruský internetový zpravodajský kanál Mash na Telegramu zveřejnil, že ve stejné oblasti se v sobotu zřítil další vrtulník Mi-8 a bojový letoun Su-35.

Množí se také spekulace, že vzhledem k tomu, že ve stejné oblasti spadlo více letadel, mohlo jít o ukrajinský útok na letadla, což však není potvrzeno:

Informovala o tom také ruská média Readovka, která uvedla: „Všichni jsme se domnívali, že se jedná o nehodu: „Dva vrtulníky a stíhací bombardéry byly sestřeleny ozbrojenými silami Ukrajiny. Naši piloti byli přepadeni ze zálohy a hovoříme o pečlivě naplánované operaci.“ Zprávy o dalších haváriích se Newsweeku nepodařilo nezávisle ověřit.

Zpravodaj agentury Reuters pro národní bezpečnost s odvoláním na ruské státní zdroje napočítal v sobotu celkem čtyři sestřelená letadla:

Zdroj: newsweek.com