Na periférii hornaté čínské provincie S’čchuanu staví čínské úřady stroj, který umožní provádět výzkumy termonukleárních reakcí na bezprecedentně vysoké úrovni, píše The South China Morning Post.

Jak se uvádí, Číňané vytvářejí vlastní verzi amerického Z-Machine, obrovského experimentálního zařízení vyprojektovaného pro výzkum reakcí v podmínkách extrémně vysokých teplot a magnetického tlaku za radiace. Přístroj se používal při vývoji jaderných zbraní, tradičními bojovými hlavicemi počínaje a konče tzv. čistou jadernou pumou, což je zatím ještě teoretický typ zbraní, v nichž se k zahájení termonukleární syntézy nepoužívá uranových ani plutoniových spouštěčů. Díky tomu se lépe kontroluje síla výbuchu a nedochází ke dlouhodobému radioaktivnímu zamoření.

Z-Machine, který patří laboratořím Sandia se sídlem v Albuquerque, Nové Mexico, byl po desetiletí hlavním zařízením pro jaderné výzkumy. Dnes ale hodlají čínští vědci postavit výkonnější zařízení, které bude schopno vytvářet extrémnější podmínky pro reakce. Umožní to odborníkům provádět hlubší a detailnější výzkumy.

Podle předběžných plánů začne stroj fungovat už za několik let. Čínský výrobek má generovat asi 60 milionů joulů energie rentgenového záření oproti 2,7 milionu joulů, které generuje nyní americký stroj.

Jak podotýká The South China Morning Post, nehledě na nedávná prohlášení prezidenta USA Donalda Trumpa, že se Amerika, Čína a Rusko účastní „nekontrolovaných závodů ve zbrojení", čínské úřady prohlásily, že se žádných závodů neúčastní a nikoho neohrožují. Nicméně čínská média dříve oznámila, že zmíněná akademie inženýrské fyziky si vytyčila za cíl „předhonit USA". A nyní, aby v tom nezaostali, v tajných výzkumných střediscích s nejlepším zařízením ve světě se dali do práce absolventi předních vysokých škol včetně Kalifornského technologického institutu a britského Oxfordu.

Sami čínští vědci uznávají, že úřady investují do jaderných výzkumů úctyhodné prostředky. A naopak v USA není situace právě nejlepší, protože financování se často snižuje.

Zdroj:  scmp.com