USA – Soudci Nejvyššího soudu Clarence Thomas a Samuel Alito v pátek ve svých samostatných projevech na dvou různých akcích varovali před stavem věcí v dnešní Americe, včetně toho, že podpora svobody projevu „nebezpečně klesá“ a hlavní město země se stává „odporným“ místem, kde bují kultura rušení. (Foto: Flickr)

Soudce Thomas vystoupil na konferenci amerického odvolacího soudu pro jedenáctý obvod v Point Clear v Alabamě, zatímco soudce Alito přednesl zahajovací projev na Františkánské univerzitě ve Steubenville, katolické vysoké škole v Ohiu, přičemž oba konzervativně smýšlející soudci vykreslili temný obraz – a zároveň povzbudili k akci a nabídli naději.

Na akci v Alabamě byl soudce Thomas požádán moderátorkou – okresní soudkyní Kathryn Kimball Mizelleovou -, aby se vyjádřil k tomu, jaké to je pracovat „ve světě, který se zdá být zlý“.

„Myslím si, že jsou s tím spojené výzvy,“ řekl soudce Thomas. „Jsme ve světě a my – určitě já a moje žena v posledních dvou nebo třech letech to bylo – prostě hnus a lži, je to prostě neuvěřitelné.“

Soudce Thomas čelí ostré palbě demokratů, kteří ho obviňují z obcházení pravidel pro zveřejňování informací, z korupce obecně a z přílišného přitakávání bohatým republikánům. Nebyli však schopni poukázat na žádný konkrétní soudní případ, v němž by se soudce choval špatně. Někteří aktivisté dokonce prosazují obžalobu soudce Thomase.

Naproti tomu více než 100 bývalých úředníků Nejvyššího soudu podepsalo v loňském roce otevřený dopis na obranu integrity soudce Thomase a označilo ho za muže „neochvějných zásad“, jehož nezávislost je „neotřesitelná“. Různé kritické články, které se na něj zaměřily, označili za „zlomyslné“ a „utvrzující ošklivou domněnku, že soudce nedokáže samostatně myslet“.

„Jsou součástí širšího útoku na Soudní dvůr a jeho legitimitu jako instituce,“ uvedli také v dopise. „Obraz, který vykreslují o Soudu a muži, pro kterého jsme pracovali, se vůbec nepodobá skutečnosti.“

Průzkumy veřejného mínění naznačují, že důvěra veřejnosti v Nejvyšší soud nedávno klesla na nové minimum.

Na adresu kritiky soudce Thomas na konferenci v Alabamě řekl, že Washington se stal „ohavným“ místem, kde „jsou lidé hrdí na to, že jsou hrozní“, zatímco Ameriku za Beltwayem charakterizoval jako místo, kde se obyčejní lidé „nechlubí tím, že dělají škodlivé věci“.

Soudce Thomas rovněž vyjádřil obavy, že soudní spisy se staly pro běžného člověka nedostupnými, což vyvolává pocit odcizení.

Myslím, že obyčejní lidé jsou někdy zbavováni občanských práv tím, jak o případech mluvíme,“ řekl soudce Thomas a zároveň vyjádřil naději, že by se to mohlo změnit.

Je to tam drsné

Soudce Alito varoval absolventy katolické vysoké školy v Ohiu, že svoboda slova i náboženství jsou v dnešní Americe napadány, a zároveň vyjádřil naději, že mladí lidé se chopí štafety a budou bojovat za pozitivní změny.

Ve svém projevu soudce Alito odkázal na popkulturu, konkrétně na absolventský projev, který pronesl Thornton Melon (ztvárněný Rodneym Dangerfieldem) ve filmu „Zpátky do školy“.

Vtipně citoval radu pana Melona absolventům, aby se po ukončení studia nevydávali do světa, protože „tam je to drsné“, a místo toho se nastěhovali zpět k rodičům, nechali je platit všechny účty a „starali se o to“.

„Jak řekl pan Melon, venku je to drsné,“ řekl soudce Alito. „Teď je to tam pravděpodobně drsnější než před nějakou dobou. Ale právě proto budou vaše příspěvky tak důležité.“

Soudce Alito řekl, že za zdmi kampusu „neklidné vody narážejí na některé z našich nejzákladnějších principů“, přičemž měl na mysli svobodu projevu.

„Podpora svobody projevu nebezpečně klesá,“ pokračoval s tím, že tento problém je obzvláště palčivý na univerzitních kampusech, které jsou podle něj místem, kde by měla být výměna myšlenek nejvíce chráněna.

„Jen velmi málo vysokých škol tento ideál naplňuje. Toto místo je jednou z nich … ale v širším světě tomu tak není,“ řekl soudce Alito.

Nadnesl také otázku „ohrožení svobody náboženského vyznání“ a poznamenal, že absolventi se mohou ocitnout v zaměstnání nebo ve společenském prostředí, kde na ně bude vyvíjen tlak, aby se zřekli své víry nebo přijali víru, kterou považují za morálně nepřijatelnou.

„Bude záležet na vás, jak se k tomu postavíte,“ řekl.

Pozoruhodné je, že soudce Alito byl v roce 2022 autorem rozhodnutí, které zrušilo rozsudek Roe v. Wade a předalo rozhodování o právech na potraty do rukou států.

Zdroj: theepochtimes.com