Minulé úterý tisíce šíitských muslimů v indickém městě Hajdarábád slavily svátek Ašúra. Během průvodu se farníci zapojili do sebepoznání, což je považováno za symbolický akt zármutku za vraždu imáma Husajna, vnuka proroka Mohameda. (Foto: Youtube)

Muži zpívali, bili se do hrudi, bičovali se řetězy s čepelemi, často až do krvácení. Ašúra připadá na 10. muharram, což je první měsíc islámského kalendáře. Obvykle se to oslavuje smutečními rituály a hrami symbolizujícími Husajnovo mučednictví.

Řetězy s čepelemi a meči jsou používány během veřejných průvodů a mnoho z truchlících bývá těžce zraněno. Na jednom obrázku je zkrvavený muž nesen na nosítkách poté, co omdlel. Další záběr ukazuje, jak se muži bijí do hrudníků uvnitř mešity. Muslimové po celém světě oslavují Ašúru každý rok, což připadá na první měsíc islámského kalendáře.

Ašúru si více připomínají šíité, kteří věří, že prorokův zeť Ali byl jejich prvním imámem – božsky jmenovaným vůdcem. Husajn ibn Alí, Alího nejmladší syn, byl zabit v bitvě o Karbalu, v dnešním Iráku, v roce 680 našeho letopočtu. Málokdo se účastní sebepoznání, účast je jako způsob odplavení hříchů. Kontroverzní praxe rozděluje šíitské muslimy, někteří z nich se místo toho rozhodnou darovat krev. Pro sunnitské muslimy Ašúra také označuje den, kdy se Musa (Mojžíš) postil ve vděčnosti za Boží osvobození Izraelitů.